The relationship between reading habits and internet usage of 6th and 7th grade students at secondary schools: The sample of Tepecik Secondary School
Ortaokul 6 ve 7. sınıf öğrencilerinin okuma alışkanlıkları ve internet kullanımı arasındaki ilişki: Tepecik Ortaokulu örneği
  1. Tez No: 590698
  2. Yazar: NESLİHAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ELKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kitap okumak kişinin zihin dünyasını zenginleştirir, bilgisini ve başarısını arttırır ve farkında olarak yapılan ve kalıcı alışkanlığa dönüşen bu etkinlik kişi için çok olumlu sonuçlar getirir.Bu çalışmada Ortaokul 6. ve 7. Sınıf öğrencilerinin kitap okuma alışkanlıkları ile internet kullanımları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Öğrenciler üzerinde kitap okumanın nelere etki ettiği belirtilmiştir. Araştırma özellikle kitap okumanın sadece etkinlik olarak kalmaması gerektiğini, başarıyı da arttırdığını ve bunun farkında olunması gerektiğini vurgulamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul ili Büyükçekmece ilçesinde Tepecik İmam Hatip Ortaokulunda 140 öğrenciye 28 soruluk anket uygulanarak yapılmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin çoğunluğu kitap okumaya yeterince vakit ayırmaktadırlar. Ayrıca ailelerin desteği, kütüphaneye ulaşım imkânlarındaki kolaylık, kendilerinin kitap okumayı sevmeleri de çok etkilidir. Kız öğrenciler erkek öğrencilere göre kitap okumaya daha meyillidirler. Erkek öğrenciler vakitlerini daha çok internet oyunlarına ve bilgisayar kullanımına ayırmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Reading a book enriches the mind world of the person, increases his knowledge and success and becomes a conscious and permanent habit that brings a very positive result to the person. This study aims to evaluate the relationship between the reading habits of the 6th and 7th grade students and the internet usage. The effect of reading books on the students was stated. The study was carried out to emphasize that reading books should not only remain an activity, but also increase success and the students should be aware of this. The research was carried out with a questionnaire consisting of 28 questions to 140 students in Tepecik Imam Hatip Secondary School in Büyükçekmece district of İstanbul province. Descriptive statistics such as percentage and frequency were used in the analysis of the data. According to the findings obtained from the study, the majority of the students spend enough time reading books. In addition, the support of families, the ease of access to the library, their interest to read books is also very effective. Female students are more inclined to read books than male students. Male students spend more time on internet games and computer use.