Doğum şeklinin, stres üriner inkonitans gelişimine etkisinin 3.trimesterde ve postpartum dönemde pelvik taban ultrasonografi ile araştırılması
Exploring the effect of birth mode on stress urinary incontiunence development using pelvic floor ultrasonography in the third trimester and postpatum period
- Tez No: 840757
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KUMRU, DR. REYYAN GÖKÇEN İŞCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Üriner inkontinans her yaşta görülebilen, kadınların yaşamını olumsuz etkileyen hijyenik ve sosyal bir problemdir. Gerek stres gerekse mikst tip üriner inkontinans (MÜİ) gebelik esnasında görülebilmekle birlikte, vajinal doğumun pelvik tabanda yol açtığı travmayla ilişkili olan tipin stres üriner inkontinans (SÜI) olduğu kabul edilmektedir. Çalışmamızda; doğum şeklinin SÜİ gelişimi üzerine etkisini, transperineal ultrason ile elde ettiğimiz ölçümleri karşılaştırmayı ve bu ölçümlerin, postpartum dönemde üriner inkontinansı öngörmedeki rolünü araştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif kohort çalışma, Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 20.05.2023 ve 20.09.2023 tarihleri arasında, 32-39. Gebelik haftalarında başvuran 200 nullipar kadın ile gerçekleştirildi. Hastaların demografik verileri, ürojinekolojik anamnezleri kaydedildi. Sıkışıklık hissindeki dolu mesane (300-350 cc) ile istirahat ve valsalvada transperineal USG (TPUSG) ile ölçümler yapıldı. Simfizis pubis (SP)- mid üretra arasındaki açı, posterior üretrovezikal açı, anterior üretrovezikal açı ve mesane boynunun simfizis pubise x ve y eksenlerindeki pozisyonu ve pozisyonunun valsalva ile x ve y eksenlerindeki yer değişimine (BND/Δ-X,Δ-Y) bakılarak her hastaya stres test yapıldı. Pelvik kas gücü modifiye Oxford Skalası ile değerlendirildi. Üriner inkontinansın hayat kalitesine etkisi Urinary Distress Inventory 6 (UDI-6) ve Incontinence Impact Questionnaire 7 (IIQ- 7) anketleri ile değerlendirildi. Postpartum 6-8. haftada tüm testler ve muayeneler tekrarlanarak TPUSG ile açılar ve ölçümler tekrar değerlendirildi. Bulgular: Takibe gelen 119 olgu doğum şekline göre Sezaryen (C/S) doğum (%47.9, n=57) ve vajinal doğum (NSVD) (%52.1, n=62) yapanlar olarak iki gruba ayrıldı. Postpartum dönemde stres testi pozitif olgu sayısı 22 (%18), negatif olgu sayısı ise 97 (%82) olarak saptandı. Postpartum stres testi pozitif olan olguların % 90'ı (n=20) NSVD ile %10'u (n=2) C/S ile doğum yaptığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Urinary incontinence is a hygienic and social problem that can occur at any age and negatively impacts the lives of women. Both stress and mixed-type urinary incontinence (MUI) can be observed during pregnancy, with stress urinary incontinence (SUI) being acknowledged as related to the pelvic floor trauma caused by vaginal delivery. In our study, we aimed to investigate the impact of the mode of delivery on the development of SUI, compare measurements obtained through transperineal ultrasound, and explore the role of these measurements in predicting urinary incontinence in the postpartum period. Materials and Methods: This prospective cohort study was conducted with 200 nulliparous women who presented to Zeynep Kâmil Women and Children's Diseases Training and Research Hospital between May 20, 2023, and September 20, 2023, at 32-39 weeks of gestation. Demographic data and urogynecological histories of the patients were recorded. The patients' demographic information and urogynecological histories were recorded. Measurements were taken at rest and during valsalva with a sensation of bladder fullness (300-350 cc) using transperineal ultrasound (TPUSG). A stress test was performed for each patient by examining the angle between the symphysis pubis (SP) and the mid-urethra, posterior urethrovesical angle, anterior urethrovesical angle, and the position of the bladder neck relative to the symphysis pubis in the x and y axes, along with the positional changes during valsalva in the x and y axes (BND/Δ-X, Δ-Y). Pelvic muscle strength was assessed using the modified Oxford Scale. The impact of urinary incontinence on quality of life was evaluated with the Urinary Distress Inventory 6 (UDI-6) and Incontinence Impact Questionnaire 7 (IIQ-7) surveys. All tests and examinations were repeated with TPUS in the postpartum 6-8 weeks. Results: Out of the 119 cases followed up, they were divided into two groups based on the mode of delivery: Caesarean section (C/S) delivery (47.9%, n=57) and normal spontaneous vaginal delivery (NSVD) (52.1%, n=62). The number of positive cases on the postpartum stress test was 22 (18%), and the number of negative cases was 97 (82%). It was determined that 90% of the cases with a positive postpartum stress test (n=20) had NSVD, while 10% (n=2) had C/S.