Diyabetik çocuklarda adli tıbbi yaş tayini açısından değerlendirilmesi
Evaluation of diabetic children in terms of forensic age estimation
- Tez No: 447364
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA BÜKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yaşın saptanması hukuki ve tıbbi açıdan giderek daha da önem kazanmıştır. Büyüme ve gelişmeyi etkileyen hastalıklarda, normal çocuklar için düzenlenmiş yaş tayini yöntemlerinin kullanılması hak ihlallerine neden olabilecektir. Çalışmamızda çocukluk ve adölesan yaş grubunda en sık görülen endokrin-metabolik bozukluk olan Diyabetes Mellitus'un kemik yaşına etki edip etmediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine Eylül 2010 ve Mart 2016 tarihleri arasında başvuran yaşları 9 ile 18 yaş arasında değişen, Diabetes Mellitus tanısı olan beden muayenesi ve Tanner Kriterleri'ne göre maturasyon değerlendirilmesi yapılmış olguların uygun teknikle çekilmiş olan sol el bilek grafileri pro-retrospektif olarak değerlendirilmiştir. TW3 atlası metoduna göre kızlarda 16 yaş erkeklerde 16 yaş 6 aya kadar değerlendirme yapılabiliyor olması nedeni ile bu yaş sınırlarının altında bulunan 84 vaka (38 kız, 46 erkek) üzerinde istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular literatürde benzer çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Olguların cinsiyetleri bakımından ayrı ayrı kronolojik yaşları ve kemik yaşları arasındaki farklılık incelendiğinde, hem kızlar hem de erkeklerde kemik yaşı ve kronolojik yaşları arasında anlamlı düzeyde farklılık olmadığı gözlenmiştir (p=0.267 ve p=0.565). Kızlarda 13 yaş grubu (p= 0,010), erkeklerde 9 yaş grubunda (p= 0,045) kemik yaşı ile kronolojik yaş arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Bu yaş gruplarında kemik yaşının ileride olduğu görülmüştür. (kızlarda -1,24 erkeklerde -0,70). Ancak diğer yaş gruplarındaki uyum dikkate alındığında bu yaş gruplarındaki olgu sayısının az olmasının farkın oluşmasına etken olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Age determination has gained more and more importance from a legal and medical standpoint. The Children whose Diseases that affect normal growth and development use of methods of age determination for normal children may lead to the violation of the rights. Our study aims for a research if the Diabetes Mellitus, which is the most common endocrine – metabolic disorder in the childhood and adolescent period effects the bone age or not. Material and Method: In this study, graphs of the left wrists are evaluated pro-retrospectively. These graphs were taken using proper techniques and taken from the people whose ages are in between 9-18, medical examination has done, evaluation has done in terms of Tanner criterias, who has Diabetes Mellitus and applied to Duzce University Medical Faculty Pediatrics Polyclinic between September 2010 and March 2016. According to TW3 method the evaluation has an age limit and it is 16 for females and 16 years 6 months for males. Because of these limitations, statistical analysis was done over 84 cases (38 female, 46 male). Findings were compared with the results of the similar works in the literature. Findings: When the difference between the carpal ages and the chronological ages of the cases examined separately in terms of the gender, it is seen that there is not a meaningful difference between the carpal and chronological ages (p=0.267 and p=0.565) for both females and males. It is also seen that; in females, age group 13 (p=0,010), in males age group 9 (p=0,045) have a meaningful difference between their carpal and chronological ages. The carpal age is greater in these age groups (-1,24 for females, -0,70 for males). However, when the compliance in other age groups is considered, it is thought that the lack in the number of the cases in this age groups caused that difference.