Epilepsili hasta ve eşlerinin eş uyumu, epilepsi bilgi ve stigma düzeylerinin karşılaştırılması
Compare harm of epilepsy patients and its wives,comparison of epilepsy knowledge and stigmaleves
- Tez No: 708662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kesitsel, tanımlayıcı tasarımda ve karşılaştırmalı olan bu çalışma epilepsili hasta ve eşlerinin eş uyumu, epilepsi bilgi ve stigma düzeylerini karşılaştırarak ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın örneklemini (Kasım 2020- Şubat 2021) bir eğitim araştırma hastanesinde tedavi olan epilepsili hasta (n=100) ve eşleri (n=100) oluşturdu. Kişisel Bilgi Formu, Yenilenmiş Çift Uyumu Ölçeği, Epilepsi Bilgi ve Tutum Anketi, Epilepsi Hastalarında Stigma Ölçeği ve Epilepsi Hastalarının Yakınlarında Stigma Ölçeğiyle veriler toplandı.Çalışmanın verilerinin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel analizler (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum), normal dağılım testleri (Shapiro-Wilk, Skewness ve Kurtosisin), cronbachalpha, t testi/Mann Whitney U testi, One-wayAnova/Kruskal Wallis testi, Pearson Korelasyon testi, kullanıldı.
Özet (Çeviri)
COMPARE HARM OF EPİLEPSY PATIENTS AND ITS WİVES, COMPARISON OF EPILEPSY KNOWLEDGE AND STIGMA LEVES This cross-sectional, descriptive and comparative study was conducted to determine the related factors by comparing the marital adjustment, epilepsy knowledge and stigma levels of the epileptic patient and their spouses. The sample of the study (November 2020-February 2021) consisted of patients with epilepsy (n = 100) and their spouses (n = 100) who were treated in a training and research hospital. Data were collected using the Personal Information Form, the Revised form Dyadic Adjustment, the Epilepsy Knowledge and Attitude Questionnaire, the Stigma Scale in Epilepsy Patients and the Stigma Scale for Relatives of Epilepsy Patients. In evaluating the data of the study; descriptive statistical analysis (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum), normal distribution tests (Shapiro-Wilk, Skewness and Kurtosisin), cronbach alpha, t test / Mann Whitney U test, One-way Anova / Kruskal Wallis test and Pearson Correlation test were used.