Endovasküler yolla tadavi edilmiş intrakraniyal anevrizmaların orta-uzun dönem sonuçlarının kontrastlı manyetik rezonans angiografi ve digital substraksiyon angiografi ile takibi
Endovasküler treatment of intracranial anevrisyms ;mid and long term follow up results with contrast enhanced manyetik rezonans angiography and digital substraction angiography
  1. Tez No: 447413
  2. Yazar: DOĞUKAN ATABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Endovasküleryol ile tedavi edilen anevrizmalarda total oklüzyon sağlanmasına rağmen koilin mekanik başarısızlığı ve rezidüel boynun tekrar büyümesine bağlı rekürrens gelişebilir. Bu nedenle bu hastaların uzun dönem takibi gereklidir. Endovasküler tedavi sonrası takipte altın standart yöntem olan DSA'nın invaziv bir yöntem olması nedeniyle Kontrastlı MRA DSA'ya alternatif bir tanı yöntemi olmuştur. Çalışmamıza 2004-2013 yılları arasında hastanemizde endovasküler yolla tedavi edilen 130 hastaya ait 149 anevrizma dahil edildi. Anevrizmaların 10 tanesi dev,28 tanesi büyük ve 111 tanesi küçük anevrizmaydı. Anevrizmaların 63 tanesi standart koil,16 tanesi stent-koil,41 tanesi balon modelleme-koil,29 tanesi ise akım çevirme tekniği ile tedavi edildi. Hastaların 117 tanesinin 6.ay,105 tanesinin 12.ay,65 tanesinin 24.ay,45 tanesinin 36.ay,30 tanesinin 48.ay,21 hastanın 60.ay,16 hastanın 72.ay,5 hastanın ise 84.ay takipleri yapılmıştır.Hastaların kontrolleri kontrastlı MRA ile yapılmış olup MRA'da rezidü-rekürrens düşünülen ve trombüs-akıma ait dolum defekti net olarak ayırt edilemeyen 69 hastaya DSA kontrolü yapıldı. Yapılan kontrollerde 116 anevrizmada(%77.9) Raymond sınıf 1(total oklüzyon),16 anevrizmada(%10.7) Raymond sınıf 2(anevrizma boynunda doluş var) oklüzyon,17 anevrizmada(%11.4) Raymond sınıf 3(rezidü anevrizma) oklüzyon saptanmış olup toplam rekanalizasyon oranı %22.1 olarak hesaplandı. Rekanalizasyon bulunan 8 hastaya ikinci kez tedavi uygulanmış olup tekrar tedavi oranı %5.3 bulundu. Sonuç olarak; İntrakraniyal anevrizmaların endovasküler tedavi sonrası; tedavinin stabilitesi ve tekrar tedavi gerektirebilecek rekürrensin erken dönemde saptanabilmesi için uzun dönem takibi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In aneurysms treated with the endovascular method, recurrence may develop due to the mechanic failure of coil and regrowth of residual neck, despite total occlusion after treatment. For this reason a long term follow up is required for such patients. Despite being the gold standard imaging method in the follow-up after endovascular treatment of aneurysms, DSA is an invasive method, and contrast enhanced MRA has become an alternative method to DSA. 149 aneurysms of 130 patients, who were treated with the endovascular method in our hospital between 2004 and 2013 were included in this study. Among the aneurysms, 10 were giant, 28 were large, and 111 were small. 63 aneurysms were treated with the standard coil, 16 with stent assisted coil, 41 coil with balloon modelling, and 29 with the commutation technique. Of the patients, 117 had their 6th month control, 105 their 12th month control, 65their 24th month control, 45 their 36th month control, 30 their 48th month control, 21 their 60th month control, 16 their 72th month control, and 5 patients had their 84th month control, with a mean of 32 months. Contrast enhanced MRA was the imaging method for all controls, and DSA was applied to those who had findings of residue or recurrence, and those with suspicious findings of thrombus and flow related artefacts. Our study revealed, Raymond class 1 (total occlusion) in 116 aneurysms (77.9%); Raymond class 2(storage in aneurysm neck) occlusion in 16 aneurysms (10.7%); and Raymond class 3 (residue aneurysm) occlusion in 17 aneurysms (11.4%,) and the total recanalization rate was found as 22.1%. 8 patients with findings of recanalization were performed a second endovascular treatment, and the rate of re-treatment was 5.3%. As a consequence, it is required to follow up the patients for a long term after endovascular treatment of intracranial aneurysms, in order to monitor the stability of treatment, and thus determine the recurrence, which may require re-treatment in the early period.