Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi hastaneleri iç hastalıkları, onkoloji ve kardiyoloji servislerine sigara ile ilişkili bir hastalık (akciğer kanseri, koroner arter hastalığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, hipertansiyon) nedeniyle yatan hastaların birinci ve ikinci derece akrabalarında sigara bıraktırma programının uygulanması.
Conducting smoking cessation program to first and second degree relatives of inpatients with A smoking-related disease (lung cancer, coronary artery disease, chronic obstuctive pulmonary disease, hypertension) in internal medicine, oncology and cardiology units at hacettepe University.
  1. Tez No: 447429
  2. Yazar: BURAK YASİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, Onkoloji, Chest Diseases, Cardiology, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tütün kullanımının en önemli morbidite ve mortalitenin nedenlerinden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sigara bıraktırma, hastalıkların primer ve sekonder korunmasında temel hedeflerden biridir. Bu çalışma ile hastanede yatan hastaların birinci ve ikinci derece akrabalarında sigara bırakma programının uygulanması amaçlandı. Sigara bırakmada hedef kitle olarak hastanede yatan hastaların yakınlarının alınmasının sigara bırakmaya niyetlenme (contemplation) ve bırakma başarısına etkisinin değerlendirilmesi planlandı. Çalışmaya Şubat-Nisan 2016 tarihleri arasında sigara ile ilişkili hastalık tanılarından birisi ile Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri İç Hastalıkları, Onkoloji veya Kardiyoloji servislerinden birinde izlenen; özgeçmişinde sigara içme öyküsü bulunan hastaların yakınları dahil edildi. Sigara içen ve içmeyen hasta yakınları kaydedildi. Sigara içmeyen hastaların yaş ve cinsiyet bilgileri kaydedildi. Sigara içen bireyler kohorta dahil edildi. Çalışma süresince servislerde toplam 761 hasta yakını ile görüşüldü. Görüşmeye alınan hasta yakınlarının 337'si (%44,2) sigara içmekteydi. Çalışmaya alınma kriterlerini sağlayan 332 hasta yakınına hastalıkların sigara ile ilişkileri ve sigara bırakma polikliniği hakkında bilgi verildi. 332 bireyin 159'u (%47,9) sigara bırakma polikliniğine başvurarak sigara bırakma konusunda yardım almayı kabul etti. Sigara bırakma programına dahil olmayı kabul eden katılımcı grubunun yaş ortalaması kabul etmeyenlerden daha azdı (p=0,01) ve eğitim seviyeleri daha yüksekti (p=0,009). KOAH tanılı hasta yakınları diğer hastalık gruplarına göre sigara bırakma polikliniğine başvurmayı daha yüksek oranda kabul ettiler (p=0,006). Sigara bırakma poliklinik randevusu verilen 159 katılımcıdan 2 tanesi randevusuna başvurdu. Bu 2 katılımcı da 3. ay sonundaki kontrollerinde sigarayı bırakmış olduğunu belirtti. Programa katılmak için yüz yüze görüşmede randevu verilen ancak başvurmayan 157 katılımcı telefonla aranma açısından değerlendirildi. 54 katılımcı (%34,3) telefon görüşmesinde poliklinik yardımı almak istediğini belirtti ve yeni randevu tarihi belirlendi. Telefon görüşmesinde programa dahil olmayı kabul eden 54 katılımcıdan randevuya başvuran olmadı.
Özet (Çeviri)
Tobacco consumption is a well-known important cause of both morbidity and mortality. Therefore, smoking cessation is a fundamental objective in the primary and secondary protection from diseases. The aim of this study was to implement the smoking cessation program to first-and second-degree relatives of inpatients who were hospitalized for a smoking related disease. We planned to evaluate the effects of targeting relatives of hospitalized patients on contemplation and success for smoking cessation. Participants who have a hospitalized relative in any of the Hacettepe University Hospital Internal Medicine, Oncology or Cardiology clinics between February-April 2016 for a smoking-related disease were included in the study. Smoking status of the participants have been recorded. Smokers were included in the cohort. During the study period a total of 761 persons were interviewed in the clinics. 337 patient-relatives (44,2%) were smokers. 332 patients who obtained inclusion criteria were informed about smoking cessation program. 159 of 332 individuals (47,9%) approved to get help to quit smoking by referring to smoking cessation programs. The average age of the group of participants who agreed to be included in the smoking cessation program were significantly lower than those who refused (41,8±11,1 vs 45,1±13,8, p=0,01). Education level of the participants who agreed to be included in the smoking cessation program were significantly higher than those who did not accept (p=0,009). Relatives of COPD patients agreed to apply to the smoking cessation clinics more than any other disease group. (p=0,006). Two of the participants were admitted to the smoking cessation clinic appointment. Both individuals noted that they quit smoking at the 3rd-month control examination. 157 participants who agreed to attend the program in face to face contact but did not apply the appointment were evaluated with a phone call. 54 participants reported that they demand help for smoking cessation and a new outpatient appointment have been set. None of the 54 individuals admitted to the smoking cessation clinic after phone interview.