Tanısı yeni konulmuş, erken dönem, tedavisiz bipolar bozukluk hastalarının nörobilişsel, nörobiyolojik ve nörogelişimsel özellikleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
Neurobiological, neurocognitive and neurodevelopmental features of undiagnosed, early stage and unmedicated bipolar disorders: A comparative study
- Tez No: 447487
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu projede henüz tanı ve tedavi almamış bipolar bozukluk hastalarını nörobiyolojik, nörobilişsel ve nörogelişimsel açıdan sağlıklı kontrol ve kronik hasta grubu ile karşılaştırarak hastalığın kişilerde yarattığı erken dönem etkileri ortaya koymak amaçlanmıştır. Kapsam: Bipolar bozukluğun hastalığa sahip kişilerde beyin yapı ve fonksiyonlarını etkileyerek bilişsel fonksiyonları bozulduğu bilinmektedir. Ancak bu değişikliklerin hastalığın başlangıcında mı yoksa zaman içerisinde mi ortaya çıktığı bilinmemektedir. Gereç ve yöntem: Çalışmada yeni tanı almış bipolar bozukluk hasta grubu, kronik hasta grubu ve sağlıklı kontrol gruplarına nörobilişsel testler uygulanmış, oksidatif stres faktörleri düzeyleri ölçülmüş ve her katılımcıya beyin MRG'si uygulanmıştır. Bulgular: Sözel öğrenme, dikkat, işleyen bellek ve yürütücü işlev fonksiyonları her iki hasta grubunda sağlıklı kontrollere göre anlamlı düzeyde düşüktür ve en kötü performans kronik hasta gurubunda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this project is to discribe the effects of the illness at early stage by comparing undiagnosed and unmedicated bipolar disorder patients with the healthy controls and chronic patients according to their neurobiological, neurocognitive and neurodevelopmental features. Subject: It is known that bipolar disorder negatively effects cognitive functions of patients by causing structural and functional changes in some brain regions. But the etiological roles of these biological markers is not clear. Method: At the project undiagnosed and unmedicated patients with bipolar disorder, chronic patients and healthy controls were assessed with neurocognitive tests and brain magnetic resonance imaging. And also their oxidative stress marker levels were measured Results: Verbal learning, attention, working memory and executive functions are significantly worse in the two bipolar disorder patient groups than the healthy control group and the worst performance is belong to the chronic patient group.