İnme sonrası spastik hemipleji hastalarında el bilek ve parmak fleksör kaslarına uygulanan botulinum toksin enjeksiyonlarında ultrason ve elektromyografi rehberliğinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Comparing retrospectively the guidance of electromyography and ultrasonography for injecting botulinum toxin TYPE A into the finger and wrist flexor muscles of patients with poststroke hemiplegia and spasticity
- Tez No: 447489
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TIKIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: İnme sonrası hemipleji gelişen, el bilek ve parmak fleksorlerinde spastisite olup BT-A uygulanmış hastalarda USG ve EMG rehberliğini karşılaştırmak Gereç ve yöntem: İnmeye bağlı hemipleji tanısı almış ve fleksor carpi radialis(FCR), fleksor carpi ulnaris(FCU), fleksor digitorum superficialis(FDS), fleksor digitorum profundus(FDP) kaslarına botulinum toksin tip A(Botox) enjeksiyonu yapılmış 50 hastanın dosyası retrospektif olarak tarandı. Hastaların el bilek ve parmak fleksorlerinin MAS, Tardieu evreleri ve Tardieu yakalama açıları, el bilek PROM, Fugl-Meyer Motor değerlendirme skalası üst ekstremite kısmı, FBÖ, İEÖ tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. aydaki değerleri grupların kendi içlerinde ve tedavi sonrası değişimler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: USG ve EMG grubunda MAS, Tardieu, el bilek PROM ve İEÖ değerlendirmelerinde her iki grupta da anlamlı iyileşme saptanırken, Fugl-Meyer değerlendirmesi USG grubunda anlamlı olarak daha fazla iyileşme gösterdi. FBÖ'de her iki grupta da iyileşme saptanmadı. Tedavi sonrası başlangıca göre olan değişimler gruplar arasında karşılaştırıldığında ise el bilek PROM, USG grubu lehine anlamlı bulundu. Sonuçlar: BT-A enjeksiyonunda EMG rehberliği USG kadar etkili bulunmuştur. Her iki rehber yöntemle yapılan BT-A enjeksiyonunun spastisite, pasif hareketler ve yaşam kalitesi üzerine olumlu etkisi saptanmış olup, USG rehberliği el bilek PROM artışında daha etkili bulunmuştur. Fonksiyonel bağımsızlık üzerine ise her iki yöntemle yapılan BT-A enjeksiyonunun olumlu etkisi görülmemiştir
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the guidance of electromyography and ultrasonography in poststroke patients who received botulinum toxin type A injection into the spastic finger and wrist flexor muscles. Material and Method: A total of 50 folders of patient with poststroke hemiplegia who received botulinum toxin type A injection into flexor carpi radialis(FCR), flexor carpi ulnaris(FCU), flexor digitorum superficialis(FDS), flexor digitorum profundus muscles, are reviewed retrospectively. Folders divided into two groups as USG and EMG. MAS wrist and fingers, Tardieu grade, Tardieu catch angle, wrist PROM, Fugl-Meyer Assesment of motor recovery of upper extremity, Functional Independence Measure(FIM) and Turkish version of Stroke Impact Scale points are analized within groups before treatment and after 4 week. The changes of these variables from baseline were compared between two groups with different injection techniques. Results: MAS, Tardieu grade, Tardieu catch angle, wrist PROM and Stroke Impact Scale Turkish version improved significantly in both group but FM Assesment of motor recovery of upper extremity improved only in USG group. When the changes of variables from baseline were compared between the two groups, the patients in the USG group performed significantly better than those in the EMG group in wrist PROM. No significant difference was observed between the two groups with regards to other variables. Conclusions: İt has been shown that EMG guidance for performing BT-A injection is as effective as USG guidance. Performing BT-A injection under EMG or USG guidance has positive effects on spasticity, passive motion and quality of life, but not on functional independency. USG guidance is more effective in increasing wrist PROM.