Psoriasis vulgaris hastalarında serumda ve dokuda osteopontin, adiponektin, CTRP-3, ıl-17 sitokin düzeylerinin tedavi ile değişiminin değerlendirilmesi,kontrollü çalışma.
Evaluation of the changes levels of osteopontin, adiponektin, CTRP-3, il-17 in patients with psoriasis, controlled study
- Tez No: 447532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP NURHAN SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Psoriasis, patogenezi tam olarak anlaşılamamış, yaygın görülen, multifaktöriyel tekrarlayıcı bir deri hastalığıdır. Psoriasisin metabolik sendrom (MetS) ve kardiyovasküler hastalıklarla birlikte görülme sıklığının normal popülasyona göre daha yüksek oranda olduğu bildirilmiştir.Psoriasis ve MetS ilişkisinin patofizyolojisinde; lipid metabolizmasındaki regülasyonda bozulma, kronik inflamasyon ve endotel disfonksiyon sorumlu tutulmaktadır.Yağ dokuda üretilen, metabolik yolaklarda aracı olan biyoaktif ürünler olan adipokinler; vasküler fonksiyon, immün regülasyon ve yağ metabolizmasındaki etkilerinin yanında MetS patogenezinde anahtar rol oynamaktadır. Psoriasis ve MetS birlikteliğinin, adipokinlerden bir kısmı ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir.Bu çalışmada osteopontin(OPN),adiponektin, kartonektin (CTRP-3) ve IL-17sitokin düzeylerinin kardiyovasküler hastalık ve MetS'dan bağımsız olarak psoriasis ile ilişkisini araştırmayı planladık. OPN, adiponektin, kartonektin ve IL-17 düzeylerinin psoriasis ile ilişkisini araştırmak için, 41 kardiyovasküler hastalığı ve MetS tanısı olmayan psoriasis hastası çalışmaya dahil edildi, tedavi sonrası PAŞİ75'e ulaşılan 19 hastanın ve 14 sağlıklı bireyin OPN, adiponektin, kartonektin ve IL-17 düzeylerinin serum ve deri örnekleri değerlendirildi. Çalışmamızda serum ve cilt örneklerinde OPN düzeylerinin tedavi sonrası grupta tedavi öncesine göre anlamlı olarak yüksek, adiponektin ve IL-17 düzeylerinin cilt örneklerinde psoriasis hastalarında sağlıklı bireylere göre anlamlı olarak düşük, kartonektin düzeylerinin ise hem serum hem cilt örneklerinde psoriasis hastalarında sağlıklı bireylere göre anlamlı olarak düşük olduğu gözlendi.Çalışmamızın psoriasis patogenezini açıklamaya yardımcı olacağı ve yeni çalışmalara yol gösterici olabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a common and multifactorial recurrent skin disease and its pathogenesis has not yet been fully clarified. The incidence of metabolic syndrome (MetS) and cardiovascular disorders is higher in psoriasis patients than in the normal population. Although the pathophysiology of the relationship between psoriasis and the metabolic syndrome is not clear, disturbed lipid metabolism regulation, chronic inflammation and endothelial dysfunction are thought to be responsible for the pathogenesis. The term 'adipokine' is used for bioactive products produced in fat tissue that are mediators in many metabolic pathways. Adipokines have effects on vascular function, immune regulation and fat metabolism and also play a key role in the pathogenesis of the MetS. The concurrence of psoriasis and obesity indicates that at least one adipokine could be interacting with both disorders. The aim of this study was to evaluate the relationship of osteopontin, adiponectin, cartonectin (CTRP-3) and IL-17 levels with psoriasis, independent of cardiovascular disease and MetS. We included a total of 41 psoriasis patients without cardiovascular disease or MetS to evaluate the relationship between the osteopontin, adiponectin, kartonectin and IL-17 levels and psoriasis. We also measured the serum and skin levels of these substances in 19 patients with post-treatment PASI 75 status and 14 healthy individuals. We found that osteopontin levels in serum and skin samples were significantly higher in the post-treatment group compared to the pre-treatment group. The adinopectin and IL-17 levels in skin samples were significantly lower in psoriasis patients than in healthy individuals. Cartonectin levels in both serum and skin samples were significantly lower in psoriasis patients compared to healthy individuals. We believe that our results could help explain psoriasis pathogenesis and guide new studies.