Acil serviste triaj kategorisi acil olmayan (kategori 3) hasta grubunda prime-md değerlendirme ölçeği aracılığı ile ruhsal bozuklukların yaygınlığının araştırılması
Prevalence of psychiatric disorders in fast track area (TRIAGE CATRGORY 3) with prime MD evaluation scale
  1. Tez No: 447536
  2. Yazar: MUSTAFA EMİN ÇANAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, İlk ve Acil Yardım, Psychiatry, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çanakçı, M.E. Triaj kategorisi 3 (acil olmayan) olarak değerlendirilen hastalarda psikiyatrik hastalık yaygınlığının prime md ölçeği ile değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2016. Acil servisimize başvuran triaj kategorisi 3 olan hastaların psikiyatrik hastalık oranları yaygınlığının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma gözlemsel ve prospektif olarak planlandı. Acil servisimize 11.12.2015-10.03.2016 tarihleri arasında başvuran, triajda yeşil alan olarak değerlendirilen, herhangi bir psikiyatrik hastalık tanısı olmayan ve onam veren 18 yaş üstü hastalar Prime MD ölçeği ile değerlendirildi. Çalışma başlamadan önce ölçekle ilgili personel eğitimi verildi. Hastanın acil servis süreci tamamlandıktan sonra taburculuk öncesinde hasta bakımında görev almamış bir asistan doktor tarafından ölçek formları uygulandı. 3 aylık sürede yeşil alanımıza 14067 hasta başvurdu ve 4320'si çalışmaya dahil olmayı kabul etti. Hastaların %54.1'i kadın, %45.9'u erkekti. Yaş ortalaması 30.03±11.7 idi. %39.5'i üniversite mezunu idi. Özgeçmişte %84.3'ünde herhangi bir ek hastalık yoktu. Ölçek değerlendirmesinde %44.1 hastada en az bir psikiyatrik hastalık saptandı. Prime MD ölçeğine göre en fazla saptanan tanılar %24.7 ile minör depresyon, %12.2 ile majör depresyon idi. Duygudurum bozuklukları, anksiyete bozuklukları ve somatoform bozuklukların kadınlarda erkeklere göre, alkol kötüye kullanımının ise erkeklerde kadınlara göre anlamlı düzeyde fazla olduğu saptandı. Özgeçmişinde süregen ek hastalık varlığının alkol kötüye kullanımı dışında tüm modüllerde psikiyatrik hastalık oranında anlamlı artışa neden olduğu görüldü. Çalışmamızda Prime MD ölçeği kullanılarak acil servis kalabalığına yol açtığı düşünülen kategori 3 hastaları arasında azımsanmayacak derecede en az bir psikiyatrik bozukluk saptandı. Ciddi acil patolojisi bulunmayan ve psikiyatrik hastalığı olanlar hastane çalışanlarında yorgunluğa ve gerçek acil vakalara yeterince zaman ayrılamamasına neden olmaktadır. Ek olarak önemsenmeyen bu hasta grubunun aslında psikiyatrik hastalıkları olduğu fark edilmemektedir. Hastaların acil servise gezinti amaçlı gelmediği anlaşılmalı hastaların yardım çığlığına kulak verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Çanakçı, M.E. Prevalence of psychiatric disorders in fast track area (triage category 3) with prime md evaluation scale: A Study from Eskisehir Osmangazi University Emergency Department, Eskişehir, 2016. The aim of the study is to define the prevalence of psychiatric disorders in the patients without active psychiatric illness admitted to our fast track area. The study was planned as observational and prospective design. Older than 17 yo and patients without active psychiatric illness admitted to fast track area of emergency department(ED) between Dec 11th 2015 - Mar 10th 2016 were assessed by Prime MD questionnaire after their consent. The residents were trained about the scale before the study. After the patient's ED process completed and before discharge, forms were applied by residents who has not involved in patient's medical care. 14067 patients were admitted in fast track and 4320 of them included. 54.1% of patients was female and 45.9% was male. The mean age was 30.03 ± 11.7. 39.5% was a university degree. 84.3% no chronic illness. At least one psychiatric disorder on the scale was 44.1%. The most frequent diagnoses were minor depression (24.7%), major depression (12.2%).