Major depresif bozukluk ve uyum bozukluğu'nda uyku kalitesi
Sleep quality in major depressive disorder and adjustment disorder
- Tez No: 447537
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada ön planda majör depresif bozukluk (MDB) ile uyum bozukluğu (UB) arasındaki uyku kalitesi açısından olan farklılıkların araştırılması planlanmıştır. Ayrıca somatik belirtileri ön planda olan majör depresif bozukluğu olan hastalarda uyku kalitesinin, ön planda diğer belirtilerle seyreden majör depresif bozukluğu olan kişilerle karşılaştırılması, hafif şiddette seyreden depresif belirtileri olan kişilerin uyku kalitesinin şiddetli seyreden depresif belirtileri olan kişilerle karşılaştırılması, depresif duygudurumla giden uyum bozukluğundaki uyku kalitesinin diğer uyum bozukluğu alt tipleriyle karşılaştırılması da amaçlanmıştır. Çalışmaya DSM-IV eksen-1 bozuklukları için yapılandırılmış klinik görüşmeye (SCID-1) göre majör depresif bozukluğu olan 31, uyum bozukluğu olan 33, herhangi bir psikiyatrik bozukluğu olmayan, sosyodemografik açıdan benzer özelliklere sahip kontrol grubu olarak 31 kişi dahil olmak üzere toplam 95 kişi katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Pittsburgh Uyku Kalite Indeksi (PUKİ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Global Değerlendirme Ölçeği (GDÖ), Hamilton Depresyon Ölçeği (HDÖ) uygulanmıştır. Majör depresif bozukluk ve uyum bozukluğunun her ikisinde de uyku kalitesinin sağlıklı gruba göre bozulduğu, majör depresif bozukluk ve uyum bozukluğu arasında uyku kalitesini global olarak değerlendiren toplam Pittsburg puanı açısından fark olmadığı, MDB'de UB'ye göre uyku süresinin daha kısa, uyku etkinliğinin daha düşük olduğu saptandı. Somatik yakınmaların şiddetli olduğu MDB'de uyku kalitesinin, diğer belirtilerin ön planda olduğu MDB ile benzer olduğu, depresif belirtilerin şiddetinin hafif olduğu katılımcılarda uyku kalitesinin kontrol grubundan farklı olmadığı, depresif belirtilerle giden UB'de uyku kalitesinin diğer UB alttürlerinden farklı olmadığı sonuçlarına ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the first aim is to determine the differences of sleep quality between major depressive disorder and adjustment disorder. Besides that, to compare patients with majör depressive disorder who have more somatic symptoms than other patients with majör depressive disorder in terms of sleep quality, comparing the quality of sleep of people with mild depressive symptoms in people with severe depressive symptoms, and comparing the quality of sleep of patients that have adjustment disorder with depressive symptoms in patients that have an other adjustment disorder subtypes. According to Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-1), meeting the criteria for majör depressive disorder of the 31 patients, 33 patients with adjustment disorder, and 31 participant without a psychiatric disorder who have same characteristics in terms of sociodemografically with others as a control group, a total of 95 people. Participants were administered the following scales: Sociodemographic data form, Pittsburgh Sleep Quality Index, Beck Depression Inventory, Global Assessment Scale, Hamilton Depression Inventory. Participants in majör depressive disorder and adjusment disorder, two of the groups have poorer sleep quality than the healthy control group, there is no difference between majör depressive disorder and adjustment disorder when looking to total Pittsburgh point that globally evaluates the sleep quality. Patients with majör depressive disorder have less sleep time and less efficiency than adjustment disorder. In the patients with majör depressive disorder, who have more somatic symptoms like the other patients with majör depressive disorder in terms of sleep quality. There is no difference about sleep quality between with mild depressive symptoms and control group, and there is no sleep quality difference in adjustment disorder with depressive symptoms and other subtypes.