Protest sanat bağlamında kadın bedeni
Female body within the context of the protest art
- Tez No: 447624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ALTUNÖZ YONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Protest sanat bağlamında kadın bedeni; konu başlığı altında geçmişten günümüze ve günümüz sanatında“ kadın bedeni ”ele alınıp anlatım dili olarak beden, sanat objesi olarak beden ve protest sanat bağlamında kadın bedeni ele alınan sanatçılar, akımlar ve performanslar anlatılmıştır. Aborjinler, Şamanlar, Pandomim, Performans, Beden Sanatı, Protest sanat ve Kadın bedeni gibi gösteri temel alınarak bu etkinlikler doğrudan sanat nesnesinin içinde yer almıştır. Modernizm ve sonrasında alınan örnekler üzerinden irdelenmiş etkileri özgün çalışmalar üzerinden izleyiciye sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Heykel, Modernizm, Postmodernizm
Özet (Çeviri)
The female body in the context of Protest art;“The female body”was discussed from the past to the present, the body was used as expressing language and art object; and trends, performances and artists dealing with female body were described as of the subject. Performances such as Aborigines , Shamans , Pantomime , Performance , Body Art , Protest art and the female body have directly been involved in the object of art. Modernism was examined on samples taken and then the effects were presented to the audience through the original works. Key Words : Sculpture, Modernism, Postmodernism