Güncel sanatta kadın sorunsalının kültürel yansımaları
Cultural reflections of women's problems in contemporary art
  1. Tez No: 447623
  2. Yazar: HAZAN YAPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kadın sorunsalı veya Feminizm son iki yüzyılın en tartışmalı konularından bir olmuştur. Sosyolojik tartışmaların en popüler konusu olarak feminizm, sadece kadının toplumdaki yerini değil, sanattaki yerini de tartışmaya açmıştır. Öncelikle sanatsal anlamda kadının kavramsal anlamdaki muhtevasının ortaya konulması gerekir. Kadın sanatsal alanda her zaman bir tehlike ile karşı karşıyadır. Çünkü çoğu feminel bakış da kadını sanata gizli bir nesne olarak sunmuştur. Kadın temalı tüm eserlerin ortak sorunu kadını cinsiyetçi bir olgu olarak sahnelemektir. Sanatta, kadınlık arzular, düşüncesi, kadının acısı mutluluğu kaçınılmaz olarak cinsiyet temelli bir imtiyaz arayışıdır. Bu çalışmamızın ana omurgası kadın kavramı ve kadına dair sanatsal çalışmaların eleştirel değerlendirmesidir. Sanatta feminizm, genel çerçevede plastik sanatlar konusu bünyesinde ortaya konulmuştur. Önemli sanatçıların çalışmalarında kadının yeri ele alındığı gibi, kadın sanatçıların feminizm bağlamında sergilediği çalışmalar da değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kadın, Sanat, Feminizm, Modernizm, Popüler Kültür
Özet (Çeviri)
Issues of feminism or women in the last two centuries has been one of the most controversial subjects. Feminism as a sociological topic of debate in society not only the most popular place of women in art has led to debate in its place. Firstly, the conceptual sense of the woman in content of artistic must be to uncover. A woman in the artistic field always facing danger. Because most of the art overview is presented as a hidden object woman. On all the common problem performs woman-themed works as woman a sexist phenomenon. In art, the female desires, thoughts, pain, happiness inevitably is seeking a concession of the woman's gender based. This is the main backbone of our study is the critical assessment of artistic work and women the concept of woman. Feminism in art has been put within the subject of plastic arts the framework in general. The place of women in the work of important artists as discussed in the context of feminism, female artists exhibited in the studies were also evaluated. KeyWords : Women, Art, Feminism, Modernism, Popular Culture