Konya'da dini hayat
Religious life in Konya
- Tez No: 447867
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Bir taraftan modernleşme unsurlarını içinde barındırırken diğer taraftan da muhafazakâr/gelenekçi unsurları da bünyesinde barındırması sebebiyle Konya, din toplum ilişkilerini ve değişimlerini izleyebileceğimiz önemli şehirlerin başında gelmektedir.“Konya'da Dini Hayat”başlıklı bu çalışmada modernleşme ve küreselleşme gibi hızlı değişim sürecinde, Konya il merkezinde yaşayan bireylerin dînî inançlarını yaşarken ne tür tehditlerle, fırsatlarla ya da gerilimlerle karşı karşıya kaldıkları, bunların sonucunda nasıl bir din ve din anlayışı ürettikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bunun yanında hem Türkiye genelinde etkinliği olan, hem de Konya'da etkinliği olan dini gruplar ve cemaatler temele alınarak bunlar üzerinden de bir dini hayat analizi yapılmıştır. Zira dini hayatın en önemli unsurlarından birisi de daha dindar bir yaşam sürmek amacıyla oluşan/oluşturulan dini grup ve cemaatlerdir. Araştırmada hem Konya halkı üzerinde yoğun bir etkisinin olması, hem de tarihsel derin köklerinin olması sebebiyle, tarihsel süreç içinde dini grupların sosyolojik anlamdaki farklılaşmalarını ortaya koyabilmek için, Konya'daki büyük dini gruplar seçilmiş, irili ufaklı küçük gruplar ele alınmamıştır. Kısaca“Konya'da Dini Hayat”başlıklı bu çalışmada, gündelik hayatta ortaya çıkan değişimler karşısında, Konya'da dinin ve dindarlığın yeni/güncel görüntüleri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Konya is among the important cities in which the relation between religion and social relations changes can be observed as it hosts both conservative / traditionalist elements and modern elements. In the present study entitled“Religious Life in Konya”, during processes of rapid change such as modernisation and globalisation, religion and the concept of religion produced by the individuals living in Konya city center in face of threats, opportunities, and tenions encountered. An analysis of religious life based on religious groups and communities operating both all around Turkey as well as in Konya since an important entity of religious life are religious groups and communities established in order to live a more religious life. Major religious groups as well as some small size religious communites in Konya have been chosen, due to their heavy influence on the people of Konya and their deep roots in history, in order to show the sociological changes. In short, the aim of the present study with the title“ Religious Life in Konya”is to determine new / updated images of religion and religousness in face of changes emerging in the daily life.