Türk Hukukunda gümrük vergileri ve cezaları
Customs charges and penalties in Turkish Law
  1. Tez No: 448010
  2. Yazar: ABDULLAH OK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Türkiye Gümrük Bölgesine giren ithal eşyalar gümrük vergisine tâbi tutulur. Gümrük vergisinin matrahına giren unsurlar Dünya Ticaret Örgütü Kıymet Anlaşması, eşyanın menşei ise Dünya Gümrük Örgütü tarafından tespit edilmiş olup, Türk Gümrük Kanunu bu anlaşmalarla uyum içindedir. Gümrük vergisinin matrahı eşyanın satış bedelidir. Eşyanın satış bedelinin tespit edilememesi halinde alternatif yöntemlere göre matrah hesaplanmaktadır. Gümrük vergilerinden kural olarak ithalatçı ve gümrük müşaviri müteselsilen sorumludur. Gümrük Kanununa aykırı bazı fiiller idarî anlamda suç teşkil etmektedir. Türk hukukuna göre gümrük vergisinin ve idarî para cezalarının zamanaşımı 3 yıldır.
Özet (Çeviri)
That entry of goods into the customs territory of the Turkey is needed Customs status. As a rule, customs debt on import shall be incurred at the time of acceptance of the customs declaration relating to free circulation. Customs value of goods are determined by Agreements under World Trade Organisation. Turkish Custom Code is coherent with this Agreements. As a rule, the customs value of goods is transaction value, that is the price actually paid or payable for the goods. Where the customs value of goods cannot be determined, alternative methods in Turkish Custom Code are put in force. Gümrük vergilerinden ithalatçı ve gümrük müşaviri müteselsilen sorumludur. İmporter and customs broker are joint and several liability for customs charges. As a rule, customs charges and administrative penalties are depent on time-limits for 3 years.