Türk kamu yönetiminde yolsuzlukla mücadele sürecinde örgütlenme
Organizations in the fight against corruption processes in Turkish public
- Tez No: 448023
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Türk Dil Kurumu tarafından“görevi kötüye kullanma”olarak tanımlanan yolsuzluk kavramı, kaynakların israfına yol açan ve toplumların gelişmesini engelleyen önemli bir sorundur. Dünyanın hemen her ülkesinde karşılaşılan bir olgu olan yolsuzluklar,Türkiye'de de yıllardır kamu yönetiminin büyük bir sorunudur. Cumhuriyet öncesi dönemde de var olan rüşvet, kayırmacılık, aracılık gibi ahlâka aykırı ve devlete güveni sarsan eylemler, neredeyse kültürün ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Yeni Kamu Yönetimi anlayışı ile birlikte saydam, etik değerlere bağlı, demokratik, hesap verebilen bir yönetim anlayışı vurgulansa da yolsuzluk konusu son yıllarda kamuoyunda sıklıkla yer almaktadır. Bir ülkede yönetim alanında görülen yolsuzluklar toplumla yönetim arasında önemli sorunlara neden olmaktadır. Yolsuzluk, ekonomik kalkınmanın önündeki en büyük engeli oluşturmakta, bireysel menfaatler toplumsal menfaatlerin önüne geçerek sosyal dayanışmayı azaltmaktadır. Yönetimde yolsuzluk, toplumsal, ekonomik ve mali yapıları sarsarak bireylerin güven duygusunu da etkilemektedir. Bu bakımdan artan yolsuzluk ve devlete olan güvenin azalması yolsuzluğun önlenmesi ve etik değerlerin yaygınlaştırılmasını gündeme getirmektedir. Yolsuzluğun küresel bir sorun olması nedeniyle bu sorunla mücadele için organizasyonlar oluşturulmuştur. Çalışma Türk Kamu Yönetimindeki yolsuzlukla mücadele sürecine ve örgütlenmeye odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of corruption defined as“misconduct”by Turkish Language Institution is a major problem which leads to waste of resources and preventing the development of society. Corruption is a phenomenon encountered in almost every country in the world, is also a major problem of public administration for years in Turkey. Republic in the pre-existing bribery, nepotism, through the state, such as disorderly and confidence-shattering actions, it has become almost an integral part of the culture. New Public Management with a transparent approach, based on ethical values, democratic and accountable as possible, highlight a management approach issue of corruption often located in public opinion in recent years. Corruption seen in the field of management in a country causes significant problems between management society. Corruption constitutes the biggest obstacle to economic development; reduce social solidarity by individual interests preventing the social interests. Government corruption, social, economic and financial structures also affects the confidence of individuals jerk. In this regard, the growing corruption and prevention of corruption and the decline of confidence in the state brings dissemination of ethical values agenda. Because of the global problem of corruption the organizations have been created to combat this problem. The study focuses on fight corruption process in Turkish public administration and organization.