Sivil toplum kuruluşlarında halkla ilişkiler: TEMA vakfı örneği
Public relations of non-governmental organizations: The case TEMA foundation
- Tez No: 448073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR CANÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Sivil toplum kuruluşlarında halkla ilişkiler, sivil toplumun oluşumu ve sivil toplum kuruluşlarının varlıklarını sürdürebilmeleri açısından önem taşımaktadır. Öyle ki; halkla ilişkilere gereken değeri veren ve yeterince yapan kuruluşlar, kamuoyları tarafından daha fazla bilinmekte, daha fazla kabul edilmekte ve daha fazla olumlu imaja sahip olabilmektedirler. Bu durumun gerçekliğinin ortaya konulması amacıyla“Sivil Toplum Kuruluşlarında Halkla İlişkiler: TEMA Vakfı Örneği”isimli bu çalışmada öncelikle Sivil Toplum Kuruluşlarının Halkla İlişkiler Faaliyetleri, bu doğrultuda da TEMA Vakfı ele alınmıştır. Araştırmada örnek kuruluş olarak ele alınıp incelenen TEMA Vakfı ve yetkilileri ile öncelikle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ardından İstanbul'da yaşayan 510 kişiyle TEMA Vakfı'nın halkla ilişkiler faaliyetlerinin bilinirlilik oluşturmada ne kadar önemli olduğu yüz yüze anket yöntemiyle ölçülmüştür. Sonuçta da, TEMA Vakfı'nın yapmış olduğu halkla ilişkiler faaliyetlerinin, vakfın bilinirliğini arttırmada önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
So that, giving consideration to the value of public relations and that makes enough organizations might have more known, more are considered and more positive image by the public. In order to establish this state, the name of this study "Public Relations in Civil Society Organizations: Examples of TEMA Foundation is discussed first Public Relations Activities of Civil Society Organizations and in this direction TEMA Foundation. The study by the research example of organization TEMA Foundation and officials were conducted in-depth interviews. Then, 510 people living in Istanbul, public relations activities of TEMA Foundation was measured how important to be in creating awareness by face to face survey.