Adliye personelinin empatik eğilimleri; Karaman örneği
Empatic tendency of judiciary staff: Case of Karaman
- Tez No: 448097
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma Karaman Adliyesi'nde çalışan Yönetici-Müdür, Zabıt Katibi, Hizmetli-Mübaşir ve diğer çalışan personellerin Empatik Eğilim Düzeylerini karşılaştırılması, özelliklerini saptamak ve çeşitli değişkenlere göre aralarındaki farklılıkları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Üstün Dökmen'in (1998) yılında geliştirmiş olduğu Empatik Beceri Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında, Yüzdelik, Oneway Anova,“t”ve Tukey Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Uygulama Karaman Adliyesinde çalışan 78 personel üzerinde yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics programından yararlanılarak bulgular saptanmıştır. Ayrıca araştırma kapsamında ele alınan demografik veriler incelendiğinde Adliye Personelinden Cinsiyet, Medeni Durum, Yaş, Unvan, Ünvanda Çalışma Süresi ve Gazete Okuma değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilememişken, Yabancı Dil Düzeyi ve Eğitim Düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak Karaman Adliyesinde çalışan personelin Empatik Beceri Düzeylerinin yüksek olduğu görülmüş, Adliye Çalışanlarının Empatik Beceri Düzeylerinin ölçülmesi adliye çalışanları ile ilgili daha geniş çaplı araştırmalar, farklı örneklemler ve farklı kültürler üzerinde incelemeler yapılmak suretiyle Adliye personeline katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelime: Empatik, Empatik Beceri, Empatik Eğilim,
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare Empathetic Tendency Levels of Managers-Administrators, Court Clerk, Attendant-Usher and other officers working at Courthouse of Karaman, Turkey, as well as determining their characteristics and differences in terms of various variables. The Empathy Skill Scale developed by Üstün Dökmen (1998) was used in the study. The obtained data were assessed using Percentages, One-way ANOVA, t-test and Tukey's test in a computer environment. The application was carried out with 78 staff working at the Courthouse of Karaman. IBM SPSS statistics program was used in the evaluation of the data collected in the study. Looking at the demographic data addressed within the scope of the research, there was no statistical difference between the empathetic tendency levels of the court staff in terms of Gender, Marital Status, Age, Title, Seniority, and Newspaper Reading variables, whereas there was a significant difference in terms of the Foreign Language Skill and Educational Level variables. As a result, Empathetic Skill Levels of the court staff working at Courthouse of Karaman were found to be higher. And, it's thought that comprehensive studies, measuring the Empathy Skill Levels of the court employees, to be conducted with different study samples and various cultures will contribute all courthouse personnel.