Adliye personelinin örgütsel bağlılık ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki- Mersin ili örneği
- Tez No: 712949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREP BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma adliye personelinin örgütsel bağlılık ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma deseni ilişkisel tarama modelidir. Araştırma Mersin adliyesinde görev yapan 300 personelden oluşmaktadır. Araştırmada örgütsel bağlılık düzeylerini incelemek amacıyla Allen-Mayer'in geliştirdiği, Dağlı, Elçiçek ve Han (2018) tarafından uyarlanan“Örgütsel Bağlılık Anketi”ve tükenmişlik düzeyini belirlemek amacıyla Maslach tarafından geliştirilen, Ergin (1992) tarafından uyarlanan“Maslach Tükenmişlik Envanteri”uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 26 program paketine aktarılarak analiz yapılmıştır. Verilerin analizinde; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma gibi betimleyici istatistiklerin yanında tükenmişlik sendromu ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki“Pearson Korelasyon”yöntemi ile belirlenmeye çalışılmıştır. Örgütsel bağlılığın tükenmişliği yordayıcılığı ''Basit Regresyon Analizi'' ile incelenmiştir. Örgütsel bağlılık düzeylerinin tükenmişlik düzeylerinin ne kadarını açıkladığını tespit etmek amacıyla ''Çoklu Regresyon Analizi'' uygulanmıştır. Ayrıca diğer hipotezler ve alt hipotezlerde uygun istatistiksel yöntemlerle ( Tek yönlü ANOVA, t-Testi) SPSS programında analize dâhil edilmiştir. Adliye personelinin örgütsel bağlılık ile tükenmişlik arasındaki ilişki genel olarak değerlendirildiğinde bağlılık ve tükenmişlik ile alt düzeyleri arasında çok zayıf ve zayıf yönlü ve negatif yönde bir ilişki saptanmıştır. Alt hipotezlerde örgütsel bağlılık genel ve alt düzeylerinin yaş, cinsiyet açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmezken; medeni durum ve meslek değişkenlerinde anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Tükenmişlik genel ve alt düzeylerinin yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Medeni durum ve meslek değişkenleri genel tükenmişlik düzeylerinde anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to determine the relationship between organizational commitment and burnout levels of courthouse personnel. The research design is relational screening model. The research consists of 300 personnel working in Mersin courthouse. In the study, the“Organizational Commitment Questionnaire”developed by Allen-Mayer and adapted by Dağlı, Elçiçek and Han (2018) was applied to examine the levels of organizational commitment, and the“Maslach Burnout Inventory”developed by Maslach and adapted by Ergin (1992) to determine the level of burnout. The data obtained from the research were transferred to the SPSS 26 program package and analyzed. In the analysis of data; In addition to descriptive statistics such as frequency, percentage, average, and standard deviation, the relationship between burnout syndrome and organizational commitment was tried to be determined by the“Pearson Correlation”method. The predictor of burnout of organizational commitment was examined by“Simple Regression Analysis”.“Multiple Regression Analysis”was applied to determine how much organizational commitment levels explain burnout levels. In addition, other hypotheses and sub-hypotheses were included in the analysis in the SPSS program with appropriate statistical methods (One-way ANOVA, t-Test). When the relationship between organizational commitment and burnout of courthouse personnel is evaluated in general, a very weak, weak and negative relationship was found between commitment and burnout and their lower levels. In the sub-hypotheses, there was no significant difference between the general and sub-levels of organizational commitment in terms of age and gender; Significant differences were found in marital status and occupation variables. No significant difference was found between the general and lower levels of burnout in terms of age and gender. Significant differences were found in marital status and occupational variables, general burnout levels.