Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde basın özgürlüğü ve devletin yükümlülükleri
Freedom of press and obligations of the state in the European convention on Human rights
- Tez No: 448098
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN SUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İfade özgürlüğünün bir uzantısı olarak kabul edilen basın özgürlüğü, demokratik toplumun aslî temellerindendir. Basın özgürlüğü bu önemi sebebiyle birçok Sözleşme, bildiri ve Anayasa'da yer almıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de çeşitli kararlarında basının temel hak niteliğine vurgu yapmıştır. Devletin basın özgürlüğünü sağlamada bazı yükümlülükleri vardır. Devletin öncelikle insan haklarını kendisinin ihlâl etmemesi gerekir. Devletin meşru bir sebep olmadan insan haklarını ihlâl etmemesi negatif yükümlülüktür. Uzun bir süre devletin yükümlülüğünün sadece negatif yükümlülük olarak anlaşılmasına ve algılanmasına rağmen, AİHM dinamik yorum yöntemiyle pozitif yükümlülük kavramını geliştirmiştir. Pozitif yükümlülük uyarınca, devletin pasif bir tutum sergilemesi yeterli olmayıp, birtakım olumlu edimlerde bulunması gerekir.
Özet (Çeviri)
Press freedom that is accepted as an extension of freedom of expression is one of the primary components of democratic society. Press freedom takes part in many Conventions, declarations and constitutions for this importance. In various judgments of European Court of Human Rights, nature of fundamental right of press have been emphasized. The State has some obligations for providing freedom. Primarily, the State must not violate human rights. It is a negative obligation that the state doesn't violate rights without valid reason. Although it has been perceived that the State has only negative obligation for a long time, the European Court of Human Rights developed positive obligation concept by dynamic method of interpretation. According to positive obligation, It is not enough for the State to have a passive attitude, the State must also act positive duties.