Uzlaşımsal bir alan olarak dil: John Locke ve Michel Foucault
Language as a conventional field: John Locke and Michel Foucault
- Tez No: 448220
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAYLAN ALTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Dilin doğasına ilişkin sorular Antik Yunan'dan bu yana yanıtlarını aramaktadır. Bu sorular, dil için önemli sonuçlar doğurabilecek olan tartışma alanları yaratmıştır. Bu söz konusu önemli sorulardan biri de dilin uzlaşımsal bir alan olup olmadığı ile ilgilidir. Hiç kuşku yok ki, insanların dünyalarını anlamaya ve anlamlandırmaya başlamalarının temelinde dildeki uzlaşım bulunmaktadır. 18. yüzyılın önemli düşünürlerinden biri olan John Locke ve 20. yüzyılın önemli düşünürlerinden biri olan Michel Foucault dili uzlaşımsal bir alan olarak ele almışlar ve düşüncelerini bu tema üzerinden geliştirmişlerdir. John Locke, temsil anlayışı sınırları içerisinde dilin uzlaşımsal bir alan olduğunu göstermiş ve dilin bu özelliği ile belli oranlarda eksikliklerinden nasıl kurtulabileceğine dikkat çekmiştir. Michel Foucault ise anlamların uzlaşımsal karakterine dikkat çekmiş ve dilin, bilgi, özne, iktidar temaları ile olan ilişkilerini göz önünde bulundurmuştur. Bu bağlamda onun ele aldığı bilgi öznesi, iktidar öznesi ve etik öznenin dilin uzlaşımsal karakteri içerisinde nasıl şekillendiği ve şekillenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. John Locke ve Michel Foucault'nun çalışmalarından hareketle vardığımız sonuç bize göstermektedir ki, dilin uzlaşımsal bir alan olma özelliği dilin kendisini bir düzenleme imkanı içermektedir ve bu uzlaşımsal alan, hem öznenin kendisini varettiği bir alan olmasıyla, hem de toplumu vareden bir alan olmasıyla büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The questions about the nature of language have searched for their own answers since Ancient Greece. These questions have built the realms of discussion which may result in important consequences. It is no doubt that the convention in language lies in the foundation of people's starting to understand and signify their world. John Locke, the important thinker of eightteenth-century and Michel Foucault, the important thinker of twentieth-century, dealt with the language as a conventional realm and developed their concepts via this subject. John Locke showed that in the border of comprehension of representation language is the conventional realm and how the language, with this feature of its, can get rid of its deficiencies in certain amounts. Michel Foucault pointed out conventional character of meanings and considered relations of language with the matter of knowledge (science), subject and political power. In this context, it has appeared how the subject of knowledge, subject of political power and subject of ethics has taken a shape and should take a shape within the conventional character of language. The conclusion which we arrived with the help of John Locke and Michel Foucault's studyings show us that the language's feature of being a conventional realm contains the opportunity of the language to be regulated, and this conventional realm has extreme importance both because it is a realm in which the subject generates itself and because it is a realm which generates the society itself.