Abiş Kekilbayev hayatı, edebî kişiliği ve seçilmiş hikâyeleri
Abi̇ş Keki̇lbayev, his life, his literary personality and his selected stories
  1. Tez No: 448221
  2. Yazar: HATİCE ÖZGE BİLİR KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUVAFFAK DURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sovyet ve Bağımsızlık Dönemi Kazak edebiyatının önemli temsilcilerinden biri olan Abiş Kekilbayev, özellikle Sovyet Döneminde yazmış olduğu hikâyelerle Kazak edebiyatında hikâyeciliğin gelişmesine katkı sağlamıştır. Tez çalışmamızda, Abiş Kekilbayev'in hikâyelerinin incelenmesi ve bu incelemeden hareketle, onun Kazak edebiyatındaki yeri ve öneminin belirlenmesi amaçlanmıştır.“Giriş”,“Sonuç”ve üç ana bölümün yer aldığı bu çalışmanın“Giriş”bölümünde Kazak edebiyatı ve Kazak edebiyatında hikâye türünün gelişimi ile ilgili genel bir bilgi verilmiştir.“Birinci Bölüm”de Abiş Kekilbayev'in hayatı, edebî kişiliği ve eserlerine dair incelemeler yer almaktadır. Bu bölümde şiir, hikâye, tiyatro, roman, araştırma yazıları bulunan sanatçının çok yönlü bir edebî kişiliğe sahip olduğuna değinilmiştir. Çalışmamızın“İkinci Bölüm”ünde Abiş Kekilbayev'in yedi hikâyesi tahlil edilmiştir. Hikâye tahlillerinde önce olay örgüsü, ardından özet, şahıs kadrosu, zaman ve mekân, bakış açısı ve anlatıcı özellikleri incelenmiştir.“Üçüncü Bölüm”de tahlil edilen hikâyelerin Kazak Türkçesinden Türkiye Türkçesine tarafımızca aktarılmış metinlerine yer verilmiştir.“Sonuç”bölümünde Abiş Kekilbayev'in hayatı, edebî kişiliği ve seçilmiş hikâyeleri üzerine yapmış olduğumuz bu çalışmayla ilgili genel bir değerlendirmede bulunulmuştur. Ulaşılan sonuçlar ve yapılan tespitler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Abiş Kekilbayev, who is one of the most important names of the both Soviet and Independence eras of Kazakh literature, has contributed to the development of storytelling in Kazakh literature especially with the stories he had written in the Soviet era. In our study, we have aimed to analyze the narrations of Abiş Kekilbayev and to set his importance and position in Kazakh literature with reference to this analysis. In the“Introduction”part of this study, consisting of three main parts and the result part too, general information about the Kazakh literature and the development of story in Kazakh literature is given. Researches about Abiş Kekilbayev's biography, literary personality and works take part in the“First Part”of the study. In this section it is mentioned that the author, who has poems, stories, plays, novels and research papers, has a versatile literary personality. In the“Second Part”, seven stories of Abiş Kekilbayev are construed. Respectively plot, summary, characters, setting, language and style analysis are presented. Texts of construed stories, which are translated from Kazakh Turkish to Turkey Turkish by us, take part in the“Third Part”. In the“Result”part, a general assessment has been done about Abiş Kekilbayev's biography, literary personality and his selected stories. Inferences and opinions are presented.