İş ve burs bulabilmek için sosyal paylaşım sitelerinin bireysel amaçlı kullanımı
Individual purposes of social network sites use for finding jobs and scholarships
- Tez No: 448222
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE KER DİNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sosyal paylaşım sitelerinin kişilerarası iletişim kurmaya yönelik kullanımı, çevrimiçi kullanıcılar arasında yaygın bir ortak amaçtır. Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi güncel ve yaygın kullanım alanlarına sahip Sosyal Paylaşım Siteleri (SPS) kullanıcıların hayatlarını farklı alanlarda ve boyutlarda etkilemektedir. Söz konusu önem doğrultusunda tezin amacı; çevrimiçi kullanıcılar arasında, iş ve burs bulmak için sosyal paylaşım sitelerinin bireysel amaçlı kullanımının önemine değinerek, Erasmus Öğrenci Değişim Programından yararlanan öğrenciler çerçevesinde gerçekleştirilen araştırma yoluyla, SPS kullanımlarının iş ve burs bulma konularındaki rolünü incelemektedir. Tezin, belirtildiği üzere öncelikli amacı; SPS'nin farklı özellikleri yardımıyla, iş ve burs bulma konularında üstlendiği ya da üstlenebileceği olası rolünü ortaya koymaktadır. Bu nedenle çalışmada öncelikle SPS'lerinin kullanım amaçları açısından teorik bakış açısı irdelenmiş, elde edilen bilgi doğrultusunda bir web anketi hazırlanarak, anket katılımcıların, SPS kullanımı yoluyla burs bulma konusuna ilişkin farkındalık düzeyine ilişkin tutumları araştırılmıştır. Araştırmanın odak grubunu, Litvanya'da bulunan Vilnius Üniversitesi, 2014-2015 Güz Dönemi'nde eğitim görmüş, Erasmus Öğrenci Değişim Programından yararlanmakta olan lisans ve lisansüstü öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmada temel iki değişken olan; iş ve burs bulmak için SPS kullanmada katılımcıların kendilerine ait mevcut yöntemleri ve bu konudaki farkındalık düzeylerine ilişkin sorular yer almıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda yapılan değerlendirme sonucunda iş ve burs bulma konusunda SPS kullanıcıları arasında farkındalık düzeyinde bir eksik olduğu gözlemlenmiştir. Söz konusu durumun nedeni ise, yine araştırma bulgularına göre, SPS kullanıcıların profesyonel konulardan ziyade kişisel konulara ulaşma eğiliminde olmaları olarak belirlenmiştir. Kullanıcılar, gruplara katılım, bilgi paylaşımı, mesleki kişilerin ve derneklerin sayfalarını takip etme gibi SPS kullanım özelliklerine sınırlı düzeyde başvurulmakta, özellikle burs bulmak için kullanıcılar eğitimlerine devam ettikleri kurumları, akrabaları ve yakınlarından gelen duyumlar gibi farklı yolları kullanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The use of social network sites to connect with people is a very much common purpose among online users. The up-to-date used SNSs such as Facebook, Twitter and LinkedIn have impacted people life in many different fields. The purpose of the thesis was to investigate the individual purposes of social network sites use among online users for finding jobs and scholarships and empirically explored the awareness among Erasmus students for finding jobs and scholarship through SNSs. One of the most important purposes is finding jobs and scholarships through using SNSs features. This study provided the theoretical aspects in regard to social network sites usage and purposes. Through a web questionnaire, the study investigated the respondents' attitudes about their awareness for finding scholarships through SNSs use. The targeted group was undergraduate and graduate Erasmus scholarship students at Vilnius University, Vilnius, Lithuania for the autumn semester 2014-2015. Two variables were explored in the questionnaire: their current ways and awareness of using SNSs for finding jobs and scholarships; besides the types of SNSs which they are actively using. The results indicate that there is a lack of awareness among online users towards finding jobs and scholarships; this is because they tend to achieve personal matters rather than professional matters. The use of SNSs features such as joining groups, sharing information, following professional people and associations' pages is limited. Further, they are currently using different ways of finding scholarships such as hearing from their institutions or relatives and friends.