Ritodrin ile Ca++ kanal blokerlerinin, tokolitik etkilerinin, serum estradial ve progesteron düzeyleri üzerinden karşılaştırılması
The Comparison of tocolytic effect of ritodrin and Ca++ channel blockers by determining serum estradiol and progesterone levels
  1. Tez No: 44824
  2. Yazar: FÜSUN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BOLKAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
50 VII - ÖZET Bu çalışmada in vivo ovariektomi yapılan sıçanlara gonodal steroid uygu lanarak deneysel gebelik oluşturuldu. Tuz diyeti ve oksitosin uygulanarak riskli gebelik tablosu oluşturmak suretiyle erken doğum ortamı hazırlandı. Erken doğumu önlemek için bir beta-mimetik olan ritodrin, Ca++ kanal blokerleri olan nitrendipin ve nikardipin üç ayrı gruba verildi. Bu üç tokolitik ajanın etkileri serum estradiol ve progesteron düzeyleri tayin edilerek incelendi. Aynca sisto- lik basınç, taşikardi gibi parametreler de değerlendirildi. Tokolitik ilaç uygulanan her üç grupta da estradiol düzeylerinde artış, pro gesteron düzeylerinde düşüş saptandı. Hormon düzeylerinde bir farka yol açmayan bu üç ilacın tokolitik etkili olarak kullanılabileceği, fakat ritodrinin taşikardi riski taşıdığı gözlendi. Tokolitik ajan verilmemiş riskli gebelik grubunda (hipertansif) saptanan bulgular bu grupta normal gebelik süresinin tamamlanmadığım gösterdi.
Özet (Çeviri)
51 VIII - SUMMARY Experimental pregnancy in vivo has been formed using gonadal steroids in ovarectomized rats in this study. Circumstances for a premature delivery have been prepared by giving salt-rich diet and administering oxytocin which may cause risky pregnancy. In order to avoid early delivery, a betamimetic ritodrin, Ca++ channel blockers nitrendipin and nicardipm has been administered to three separate groups. Effects of these three tocolytic agents have been examined by determining serum estradiol and progesterone levels. In addition, parameters such as systolic blood pressure and tachicardia have been observed. An increase in serum estradiol levels has been observed in all three groups while a decrease in serum progesterone levels were determined after administration of the tocolytic agents. These three drugs that cause no difference in the hormone levels can be used as tocolytic agents, but it has been observed that ritodrin carries the risk of causing tachicardia. Findings in the group of risky pregnancy (hypertensive) to which no tocolytic agent was gven, showed that normal pregnancy period has not been completed in this group.