Erişilebilirlik standartları kapsamında Ege bölgesi marinalarının değerlendirilmesi ve marina yöneticilerinin engelli turizmine bakış açıları
Evaluation of the compliance of Aegean sea marinas' according to accessibility standards and marina managers' perspectives on accessible tourism
- Tez No: 448276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Turizm, Marine, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünya genelinde engelli bireylerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Engelli bireylerin günlük yaşamın içinde aktif rol alması topluma entegrasyon sürecini hızlandırmakta ve refah düzeyini arttırmaktadır. Bunun için hem farkındalık anlamında, hem yasal anlamda düzenlemeler yapılmaktadır. Bu çalışmada engelli bireylerin kullanımı açısından marinaların uygunluğu mevcut ve genel kabul görmüş standartlar doğrultusunda incelenmiş, marina yöneticilerinin engelli turizmine bakış açıları irdelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, uluslararası erişilebilirlik kriterleri kapsamında marinaların temel eksikliğinin erişilebilir iskele, kaldıraç vb düzenlemeler olduğu yönündedir. Marinalarda hissedilen eksikliklerin mevzuattan kaynaklandığı düşünülmektedir. Marina yöneticileri, bir insan hakkı olarak ve bir niş pazar olarak engelli turizmine olumlu olarak yaklaşmakta ve bu pazara hitap etmek için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The number of people with disabilities is increasing worldwide every year. People with disabilities' active participation to daily life would also contribute to their social integration process to community and social welfare. To achive this both legal and awareness of disability issues should be arranged. In this study it is aimed to make a situation analysis about Aegean Region's marinas compliance with international accessibility standards and to evaluate marina managers' perspectives on tourism for people with disabilities. Findings showed that regarding to the international accesibility standards, the basic deficiencies are accessible berth and hoisting devices and similar arrangements. It is thought that the main reason for these lack of deficiencies in the marinas result from the legislation itself. Marina managers have positive attitudes regarding accessible tourism both as a human right and a niche market and they give suggestions.