Mobil/web tabanlı bilgi yönetim sistemi
Mobile/web-based information management system
- Tez No: 448277
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN YARALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Karar verme, günlük yaşamın her alanında karşılaştığımız bir süreçtir. Amaca hizmet edecek alternatiflerin çeşitliliği, karar verme sürecinin daha karmaşık bir hâl almasına sebep olmaktadır. Bu yapıdaki problemler literatürde çok kriterli karar verme problemleri olarak tanımlanmaktadır. Kuruluş yeri seçimi de çok kriterli karar verme problemi olarak nitelendirilebilen bir süreçtir. Kuruluş yeri, bir işletmenin maliyetlerini minimize, kârını da maksimize ederek faaliyet gösterebileceği optimum yerdir. Yanlış seçildiği takdirde işletmeye ilave masraf doğurabileceği gibi kapanmasına da sebep olabileceğinden işletmeler için hayati önem taşımaktadır. Özellikle ülke ekonomisinin büyük bir çoğunluğunu oluşturan küçük ve mikro işletmeler açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, küçük ve mikro işletme sınıfına giren esnaf ve sanatkârın faaliyetlerini gerçekleştirecekleri optimum kuruluş yeri seçiminde onlara yardımcı olacak, İzmir Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği'nin Alo Esnaf projesi kapsamında kullanılabilecek bir uygulama geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, esnaf ve sanatkârların kuruluş yeri seçimi problemi çok kriterli karar verme problemlerinden AHP ile çözümü web tabanlı olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Decision-making is a process we all come across daily. The variety of alternatives that serve a specific purpose makes for a complicated decision-making process. In literature, problems of this structure are defined as a multi-criteria decision-making problem. The selection of a place of establishment can be qualified as a multi-criteria decision-making problem. A place of establishment is the optimal place a business can run operations from where they can minimise their costs while maximizing their profit. The place of establishment is of vital importance as a wrong choice can produce additional expenses and can even cause the establishment to go out of business. It is especially vital for small and micro establishments who are the backbone of the country. The aim of this study is to develop an application as part of the Alo Esnaf project run by İzmir Union of Tradesmen and Craftsmen that aids these establishments in finding the optimal place of business for them to run their operations. The place of establishment problem was solved using the multi-criteria decision making method AHP on a web-based platform.