Siyasal partilerin sosyal ağları: Partiler, kadın örgütleri ve sosyal sermaye
The social networks of political parties: Parties, women's organizations and social capital
  1. Tez No: 448278
  2. Yazar: ESEN HIZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Günümüzde sosyal sermaye, geleceğe yönelik yatırım stratejisi anlamına karşılık gelmektedir. Dayanışma, işbirliği ve güven güçlü bir ilişkide olması gereken unsurlardır. Hem kolektif olarak siyasal partiler hem de bireysel olarak üyeler güçlü ilişki ağları sayesinde siyasal ve sosyal alanda başarıya ulaşırlar. Her örgütün ve üyenin ilişki ağları sahip oldukları ortak değerlere ve kimliğe göre çeşitlenebilir. Sosyal hayatta olduğu gibi örgüt içinde de kadın ve erkeğin ilişki yapıları birbirinden farklıdır. Aile, sosyal çevre ve sosyal faktörler bireysel ilişki ağlarına yön verirken aynı zamanda bu unsurlar kişilerin kimlik sermayesini de etkilemektedir. Sosyal sermayenin ana unsurlarından biri olan ortak değerler, kimlik sermayesini etkileyebilir ve farklı statüdeki insanları bir araya getirebilir. Kadınların sosyal sermayesi bu unsurlara bağlı olarak şekillenmektedir. Bu çalışma, siyasal partilerin ve kadın üyelerinin sosyal sermayelerinde etkili olan unsurlara ve sahip oldukları sosyal sermaye türlerine odaklanmaktadır. Çalışmanın verileri, 2015-2016 yıllarının Kasım-Nisan ayları arasında iki siyasal partinin İzmir il örgütlerinde faaliyet yürüten on dört kadınla gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış mülakatlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, social capital refers to an investment strategy for the future. Solidarity, cooperation and trust are the elements that should be in a strong relationship. Both collectively and individually, members of political parties achieve success by means of strong networks in politic and social fields. Each organization and member's networks vary according to the identity and common values that they have. The structure ise also different from the relationship style of men and women within the organization as well as social life. Not only family, social environment and social factors do direct personal networks, but also these elements affect people's identity capital. Common values, one of the main elements of social capital, may affect the identity capital and bring people of different status together. Social capital of women is shaped depending on these factors. This thesis focuses on the factors that play active roles in the political parties and the social capitals they own. The data of this study consist of semi-structured interviews conducted with fourteen women who are active members of two political parties in İzmir's provincial organizations between November and April in 2015 and 2016.