Entelektüel lider bağlamında Aliya İzzetbegoviç üzerine nitel bir incelem
A qualitative analysis on Alija Izzetbegovic in the context of an intellectual leader perspecti̇ve
  1. Tez No: 448327
  2. Yazar: MEHMET ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hızlı bir dönüşüm sürecinde liderlik kavramı tekrar ele alınıp, yeni liderlik tarzları ortaya atılmaktadır. Entelektüel liderlik bu çerçevede geliştirilen liderlik türlerinden biridir. Bu araştırmada Aliya İzzetbegoviç'in liderlik tarzının, günümüz liderlik anlayışlarından biri olan entelektüel liderlik bağlamında ele alınıp irdelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada veri toplamak amacıyla söylem analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çerçevesinde Aliya'nın kitapları, İzzetbegoviç hakkında yazılan kitap, tezler, belgeseller v.b. kaynaklar söylem analizi ile ele alınmıştır. Aliya'nın hayatta olmaması nedeniyle yüz yüze mülakatlar yapılamamış çalışmanın önemli kısıtıdır. Araştırmanın sonucunda Aliya'nın entelektüel lider vasıflara haiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aliya'nın liderlik ettiği toplumu yönetirken bu vasıflarının sürekli olarak ön plana çıktığı ortaya konmuştur. Günümüzde entelektüel liderde bulunması gereken vasıfların neler olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In todays rapidly transforming world, Leadership Concept is also being reviewed for alternatives, and new approaches are coming to existence. In this study Alija Izzetbegovich's leadership definition is compared with intellectual leadership - as one of the contemporary leadership types. Qualitative research method is used in the research while discourse analysis method is used as a tool on data collection stage. Within the framework of the study, Alija's books are inspected carefully; thesis, articles and critics written about Alija are investigated with discourse analysis. Alija's death and not being able to interview are the lacks of this study. As a result of the study Alija came out to meet the properties of the intellectual leadership. It is revelaed that Alija's these qualities are demonstrated while he is leading his society. Also as an output of the study necessary qualifications of todays ideal leader's are found out.