Kültürel farklılıkların mobbing algısı üzerine etkisi: Prishtine ve Sakarya üniversiteleri karşılaştırması
The effect of cultural diversity on mobbi̇ng perception: Comparision of Prishtina and Sakarya university
  1. Tez No: 448370
  2. Yazar: VJOSE HAJRULLAHU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı kültürün mobbing algısı üzerindeki etkisini ölçmektir. Sakarya Üniversitesi ve Prishtine Üniversitesi çalışanlarının mobbing algılarını demografik özelliklerine göre değişip değişmediğini, iki ayrı üniversitede ortaya çıkan mobbing davranışlarının ne olduğunu, iki üniversitede ortaya çıkan mobbing yönünün farklı olup olmadığını, çalışanların mobbinge karşı verdikleri tepkilerde anlamlı farklılık olup olmadığını ve de mobbing kaynağını algılamada anlamlı bir farklılığın olup olmadığını tespit ederek bir sonuca varılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde kültür kavramı, kavramın tarihsel gelişimi, kültürün özellikleri ve unsurları hakkında genel bir açıklama yapılmıştır. Ardından örgüt kültürü kavramı, örgüt kültürün öğeleri, kültürün ifade biçimleri açıklanıp genel kültür açısından mobbing ele alınmıştır. İkinci bölümünde de aynı şekilde mobbing kavramı, mobbing türleri, mobbing nedenleri, örgütsel yapı içerisinde mobbingin yönü, mobbingin sonuçları ve mobbingle başa çıkma stratejileri ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise araştırmadan elde edilen bulguların analizi yapılmıştır. Çalışmanın amacına uygun, mobbing algılarını farklı kültürlerde değişip değişmediğini ölçmek üzere anket formuna başvurulmuştur. İki ayrı Üniversite çalışanları arasında çok büyük farklar olmasa da onların mobbinge verdikleri tepkiler ve mobbing kaynaklarını algılama şekli değişmektedir. Sonuçların benzerlik göstermesi, iki ayrı kültürün birbirine benzerlik göstermesinden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak kültürün mobbing algıları üzerindeki etkilerini vurgulayarak mobbingin doğası, söz konusu davranışlara verilerin tepkiler, mobbing davranışlarını ortaya çıkaran nedenler kültüre göre değişiklik gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study's purpose is measuring the effects of culture on mobbing perception. According to the purpose we investigated if the Sakarya University and Prishtina University employye's perceptions changes acoordig to the demograpic characterists, we looked about what are the mobbing behaviuors that occures in the two different universites and what was the mobbing direction in two universities, we investigated if there is a significant difference betwen the employe's reaction againist mobbing and if there is a significant difference in perception of mobbing sources from two different university employees. İn the first part of the study we made an overwie of the concept of culture, its historical development of the cocept, the characteristics and elements of culture. Than we overviewed the concept of organizational culture, elements of organizational culture, the expressions of culture and we discussed mobbing from the perspective of culture. İn the second section in the same way the concept of mobbing, mobbing typology , mobbing antecendents, the direction of mobbing in organizational structure, mobbing results and coping strategies are discussed. İn the final part we discussed the analysis of the data obtained from the survey. In accordance with the purpose of the study, a survey form was applied for measuring the employee's mobbing perceptions. Although there is not a big deference between the two university employees, the reactions made against mobbing and their perceptions of mobbing sources vary. İt is thought that the similarity of the two cultures with each other is the reason of the similarities of the results . As a result, highliting the impact of the culture in mobbing perceptions it can be said that the natüre of mobbing, the reactions made against that types of behaviour vary by culture.