Mobbing ile mücadelede farklılıkların yönetiminin önemi
The importance of diversity management in the prevention of mobbing
  1. Tez No: 475837
  2. Yazar: FAMİL MAJİDLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı farklılıkların yönetimi ve mobbing gibi günümüzde büyük bir önem teşkil eden iki olguya değinerek bu iki konu açısından farkındalık algısını yükseltmektir. Çünkü aşağıda da belirteceğimiz gibi hızla gelişen ve özellikle de yaratıcılığın büyük önem arz ettiği günümüz dünyasında farklılıklar, her bir zaman avantaj sağlamaktadır ki, Türkiye'de faaliyet gösteren işletmeler ülkenin yerleştiği coğrafi konum ve taşıdığı kültürel özellikler açısından böyle bir avantajı elinde bulundurma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte geniş bir farklılık yelpazesini bünyesinde bulunduran Türkiye coğrafyasında farklılıkları iyi anlamayıp, doğru yönetim şekli sergileyemeyen şirketler açısından farklılıklar büyük sorunlara neden olmaktadır. İşyerinde huzursuzluk, işe bağlılıkta düşüş, zayıf takım ruhu, çatışma gibi şirketi olumsuz yönde etkileyen bu gibi sorunlardan biri de mobbingdir ki; mobbing, işletmeleri kendi içerisinden zayıflatarak sağlıksız bir iş ortamına neden olan ve zamanında önlem alınmadığı takdirde şirketin iflasına kadar getirip çıkaran bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. İşletmeler farklılıkların yönetimi konusu açısından algı düzeylerini yükseltse ve başarılı yönetim stratejileri uygulayabilirlerse büyük başarıya doğru dev adımlarla ilerlemiş olacaklardır. Yaratıcılık, örgüt kültürü, şirket imajı ve bu gibi diğer örgütsel etkenleri olumlu yönde etkileyen farklılıkların yönetimi; çatışma, mobbing gibi olumsuz unsurları da engelleyerek şirketlere katkı sağlayacaktır. Çalışmada farklılıkların yönetimi ve mobbing konuları detaylı şekilde incelenerek, farklılıkların iyi yönetilmediği durumlarda ne gibi sorunlara neden olacağı, ne gibi tehditler oluşturacağı belirtilmiş, bu tehditlerin başında gelen mobbingi önleme yolları saptanmaya çalışılmıştır. Çeşitli araştırmalara dayanarak mobbingle mücadele yöntemlerinden söz edilen yazınımızda, son olarak mobbingi önleme konusunda farklılıkların yönetiminin önemine vurgu yapılarak mobbingle mücadele kapsamında farklılıkların yönetimi stratejilerinin uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to raise the awareness in the fields of mobbing and diversity management which have great importance for nowadays both business and social world. Because, as we shall describe below, the differences provide an advantage for organizations in today`s fast-growing world which especially require creativity for such great development. The organizations acting in Turkey have great opportunity to possess such great advantage because of the location and cultural characteristics of the country. However the differences can cause disadvantages when organizations cannot understand diversity and do not implement the proper management style. Mobbing is one of the challenges which brings disadvantages such as; low job satisfaction and team spirit, labor unrest, conflict which affect organizations negatively. Mobbing can weaken the organization within itself, cause poor workplace environment and even lead to a bankrupt. The more organizations raise the awareness within scope of the diversity and they can implement successful diversity management strategies, the more they can reach success. Diversity management which influence positively creativity, organizational culture, corporate image and such other organizational factors, benefit and contribute organizations by preventing negative elements within organizations such as mobbing, conflicts. This study explores what kinds of problems arise and threats occur if the differences are not managed and suggests the ways how to prevent mobbing which is one of the most threatening cases for organizations by examining in detail. The importance of the diversity management in the prevention of mobbing is highlighted in this research and suggested diversity management strategies should be taken as precaution against mobbing.