Otantik liderlik davranışının örgüt sağlığı üzerindeki etkisi: Otel işletmelerinde bir uygulama
The effect of authentic leadership behavior on organizational health: A case of study in hotel busi̇nesses
- Tez No: 448544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ GÖKHAN ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmanın amacı, sağlıklı bir örgütün yapısal olarak oluşmasında otantik liderlik davranışın ne derece etkili olduğunu ortaya koymaktır. Böylelikle otantik liderlik davranışı ile örgüt sağlığı arasında ilişkinin veya etkinin olup olmadığı varsa da ne boyutta bir ilişki veya etki olduğu belirlenecektir. Araştırmanın teorik kısmında detaylandırılan otantik liderlik davranışı ile örgüt sağlığı etkileşimine dair önermelerin ampirik bazda çözümlenmesi amacıyla, araştırma dahilinde alan araştırması yapılmış ve veriler anket yardımıyla toplanmıştır. Bu araştırma kapsamında 308 otel işletmesi çalışanı araştırmanın örneklemi için belirlenmiştir. Araştırmada anket formlarının otel işletmesi çalışanlarına yüz yüze görüşme tekniği, elden bırakıp alma, e-posta gibi kanallarla gönderilerek doldurulması amaçlanmıştır. Bunun yanında otel işletmesi çalışanlarının tümüne ulaşmanın zaman ve maddi açıdan zorluğu nedeniyle hazırlanan web sayfası yoluyla online anket doldurulması sağlanarak veri sayısını artırma yoluna gidilmiştir. Bu araştırmanın verileri bilgisayar ortamında uygun analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada frekans, yüzde, standart sapma,korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda ilişkilerde şeffaflık, etik/ahlak ve dengeli sürecin örgüt sağlığına olan etkisinin doğrusal ve pozitif yönlü olduğu; öz farkındalığın örgüt sağlığı üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı yapılan analizler sonucu ortaya çıkmıştır. Yani otantik liderlik davranışı arttıkça örgüt sağlığı da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to demonstrate the effectiveness of the authentic leadership behavior in the structuring of a healthy organization. So, whether there is a relationship or impact between authentic leadership behavior and organizational healththere is if any a relationship or impact in which extent will be determined. With the purpose of in theoretical part of research elaborated authentic leadership behavior with organizationalhealth interaction related to proposition analysis, within research field study was done and datas were collected by means of questionnaire. Within the scope of this research, 308 hotel business worker was determined for research sample. The data were collected through e-mail questionnaire and face-to-face interview method. Besides, based on time and financial difficulty to reach all of the hotel business workers, as provided filling in online questionnaire through webpage data number increasing manner was done. The results of this research analyzed with proper analysis techniques on computer.In research frequency, percentage, standard deviation, correlation and regression analyses were done. As a result of multiple regression analysis conducted, relational transparency, moral and balanced processing effect of organizationalhealth is come to light linear and positively outcome, there is no impact of self awereness on organizational healththat result of analysis are seen.So, if authentic leadership behavior increaseorganizational health increase aswell.