Nikardipin Hidroklorür'ün kontrollü salım yapan mikrokürelerinin hazırlanması
Preparation of controlled release microspheres containing nicardipine hydrochloride
  1. Tez No: 44859
  2. Yazar: NİLÜFER YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAMER BAYKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Çalışmada nikardipin hidroklorür'ün fannakokinetik verilerinden yararlanarak belirlenen hızda kontrollü sahm yapan mikrolcürelerinin hazırlanması amaçlanmıştır. Dispersiyon ajanı olarak magnezyum stearat ve sukroz stearat; polimer olarak da Eudragit RS ve L kullanılmıştır. Mikroküreler“çözücü buharlaştırma”yöntemi ile hazırlanmıştır. Mikrokürelerin morfolojik özellikleri, çapları ve çap-sıklık dağılımları, etken madde salım hızları açısından etkili işlem ve formülasyon parametreleri incelenmiştir. Bu parametreler; mikrokürelerin hazırlanmasında kullanılan dispersiyon ajanlarının tipleri ve konsantrasyonları, etken madde-polimer oranlan, polimer-çözücü oranları, polimer bileşimi ve bu bileşimin oranları, şişebilen polimerler için şişme dereceleri ve işlemde uygulanan karıştırma hızlarıdır. Etken maddenin teorik olarak belirlenmiş 0° salım hızından bir hedef salım profili (HP) oluşturulmuştur. Sürekli akış hücresi ile 9 ml/dak sıvı akış hızında, hazırlanan mikrokürelerin çözünme deneyi yapılmış ve elde edilen etken madde salım profilleri, bu HP ile karşılaştırılmıştır. Sonuçta etken maddenin pH 1.2'de ve pH 7.5'te HP'e özdeş şekilde salındığı iki formül belirlenmiştir. Nikardipin hidroklorür'ün kontrollü salım yapan dozaj formlarının oluşturulması için bu iki formülün sürdürme dozu olarak kombine halde kullanılabileceği düşünülmektedir. Ancak, bu düşüncenin in vivo deneylerle doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PREPARATION OF CONTROLLED RELEASE MICROSPHERES CONTAINING NICARDIPINE HYDROCHLORIDE In this study, it was aimed to prepare controlled release microspheres at a rate determined by means of pharmacokinetic data of nicardipine hydrochloride. Magnesium stearate and sucrose stearate as dispersing agents, Eudragit RS and L as polymers, were used. Microspheres were prepared by solvent evaporation method. The effects of process and formulation variables on the morphological characters, average size and size-frequency distributions of microspheres and drug release rates were examined. These variables are; the type and concentration of dispersing agents, the ratios of drug- polymer and polymer-solvent, the ratio of Eudragit RS-Eudragit L, the swelling degrees of these polymer combinations, the stirring rates applied on process. A target drug release profile was drawn through zero order release rate calculated theoretically. Dissolution rates of prepared microspheres were tested by flow through cell method using flow rate of 9 rnl/min and the results obtained were compared with the target profile. As a result of this comparison, two formulations were selected that release nicardipine hydrochloride identical with target profile at pH 1.2 and pH 7.5. It was thought that for producing controlled release dosage form of nicardipine hydrochloride, these two formulations can be used in combination as being maintaining dose. However, this idea must be confirmed by in vivo experiments.