Türk Ceza Kanunu'nda eşya müsaderesi
Confiscation of goods in the Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 448641
  2. Yazar: ŞAHİN ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
İyiniyetli üçüncü kişilere ait olmamak koşuluyla, kasıtlı bir suçun işlenmesinde kullanılan veya suçun işlenmesine tahsis edilen ya da suçtan meydana gelen eşyanın müsaderesine hükmolunur. Suçun işlenmesinde kullanılmak üzere hazırlanan eşya, kamu güvenliği, kamu sağlığı veya genel ahlak açısından tehlikeli olması durumunda müsadere edilir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 54. maddesinin 1. fıkrası kapsamına giren eşyanın, ortadan kaldırılması, elden çıkarılması, tüketilmesi veya müsaderesinin başka bir surette imkânsız kılınması halinde; bu eşyanın değeri kadar para tutarının müsaderesine karar verilir. Suçta kullanılan eşyanın müsadere edilmesinin işlenen suça nazaran daha ağır sonuçlar doğuracağı ve bu nedenle hakkaniyete aykırı olacağı anlaşıldığında, müsaderesine hükmedilmeyebilir. Üretimi, bulundurulması, kullanılması, taşınması, alım ve satımı suç oluşturan eşya, müsadere edilir. Bir şeyin sadece bazı kısımlarının müsaderesi gerektiğinde, tümüne zarar verilmeksizin bu kısmı ayırmak olanaklı ise, sadece bu kısmın müsaderesine karar verilir. Birden fazla kişinin paydaş olduğu eşya ile ilgili olarak, sadece suça iştirak eden kişinin payının müsaderesine hükmolunur. Müsadere kararı verilmesi gereken hâllerde, kamu davası açılmamış veya kamu davası açılmış olup da esasla beraber bir karar verilmemişse; karar verilmesi için, Cumhuriyet savcısı veya katılan, davayı görmeye yetkili mahkemeye başvurabilir. Kamu davası açılmış olup da iade edilmesi gereken eşya veya malvarlığı değerleri ile ilgili olarak esasla birlikte bir karar verilmemiş olması durumunda, mahkemece re'sen veya ilgililerin istemi üzerine bunların iadesine karar verilir. 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 256. maddesine göre verilmesi gereken kararlar, duruşmalı olarak verilir. Müsadere veya iade olunacak eşya veya diğer malvarlığı değerleri üzerinde hakkı olan kimseler de duruşmaya çağrılır. Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 256. maddesine göre verilecek hükümlere karşı Cumhuriyet savcısı, katılan ve 257. maddede belirlenen kişiler için istinaf yolu açıktır. Suç konusu olmayıp sadece müsadereye tâbi bulunan eşyanın müsaderesine sulh ceza hâkimi tarafından duruşma yapılmaksızın karar verilir.
Özet (Çeviri)
The court may adjudicate seizure of the property/tools used in or reserved for commission of felonious offense, provided that such property does not belong to third parties. The property/tools prepared for use in commission of offense is seized if it is determined to be dangerous for public safety, public health or moral principles. In case of concealment, disposal, consumption of the property defined in the first subsection of article 54 of Turkish Criminal Code numbered as 5237, or avoidance of seizure in any other manner, the court may adjudicate confiscation of a sum corresponding to the value of this property. If it is understood that seizure of the property used in commission of offense will involve consequences heavier than the offense, then the court may refrain from adjudicating seizure of property. The property of which the production, storage, use, transportation, purchase or sale constitutes an offense is subject seizure. Where partial seizure is in question, the court may decide seizure of only that portion without giving damage to other parts of the property. With regard to the property owned by more than one person, the court may adjudicate seizure of the part corresponding to the share of the person participating the offense. In cases where a decision on confiscation has to be rendered, and if there has not been a public claim filed, or if a public claim has been filed, but there has not been a decision rendered together with the subject matter, the public prosecutor, or the intervening party, may apply to the court that has jurisdiction to try the case that it renders a decision. If the public claim has been filed already, and there has been no decision rendered in connection with the main accusation on the issues of items or assets that ought to be returned, then the court shall decide to return those by its own motion, or upon the request of concerned persons. Decisions, that are due to be rendered according to article 256 of Law Of Criminal Procedure numbered as 5271, shall be adjudicated during an oral hearing at the trial. The individuals who have rights on the items or other assets that is subject to confiscation or return, shall be summoned to the main trial also. The judgments to be rendered according to article 256 of Law Of Criminal Procedure can be subject to a motion of appeal on fact and law by the public prosecutor, the intervening party and by the individuals mentioned in article 257. For the items that are not contraband and are only subject to confiscation, the decision of confiscation shall be rendered by the Justice of the Peace without conducting a main trial.