Türkiye'de kamuda üst düzey kadın yöneticiler
Top level women managers in public sector in Turkey
- Tez No: 448642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEZHER YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Toplumun ekonomik, sosyal ve demokratik anlamda gelişebilmesi ve çağa ayak uydurabilmesi için kadın iş gücü ve emeği oldukça önemlidir. Bunun bilincinde olan toplumlarda yaşanan gelişmeler sayesinde günümüzde kadınlar hayatın hemen her alanında aktif rol oynamaya başlamıştır. Ancak yaşanılan gelişmelere rağmen Türkiye'de kamudaki istihdam oranlarına bakıldığında, genel oran içinde çalışan kadın sayısının düşük olduğu görülmektedir. Çalışan kadınların kamu hiyerarşisindeki yerlerine bakıldığında ise; yönetim kademelerine doğru çıkıldıkça kadın sayısının azaldığı görülmektedir. Bu çalışma ile Türkiye'de kadınların kamu sektörüne katılımını etkileyen faktörler incelenerek, kamudaki üst düzey pozisyonlarda kadın sayısının az olmasının nedenleri üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, Türkiye'de kadın yöneticiler hakkında çeşitli istatistiki bilgilerden yararlanılarak mevcut durum üzerinden bu nedenler tartışılmıştır. Ayrıca çalışmada, kadınların kariyer gelişimi engelleyen faktörler ele alınarak bu engelleri ortadan kaldırmaya yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women labour force is very substantial for the economic, social and democratic development of the societies. Thanks to developments in the societies that are aware of this fact, women have began to take active roles in almost every aspects of the life. However, despite the many improvements experienced in life, it is seen that women employment rate is very low in the public sector. In addition to this, looking at the positions in the hierarchy of women working in the public sector; the number of women decraeses as climbed through the management level. This study examines the factors affecting the participation of women in Turkey's public sector and emphasizes the causes of the low number of women in senior positions in the public sector. To this end, over the current situation in Turkey, these causes are discussed by using various statiscial information about woman managers. Also, in this study factors hindering women's career development are examined and in order to eliminate those barriers some suggestions are brought.