Orta gelir tuzağı; Türkiye ekonomisi için sektörel analiz ve orta gelir tuzağından kurtulmak için politika önerileri
- Tez No: 636239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN KESGİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Orta gelir tuzağı orta gelirli ülkelerin uzun bir süre içinde belirli bir eşik gelirini aşarak daha yüksek gelir düzeyine yükselmemesi olarak tanımlanabilir.Dünya ekonomisinde sadece bazı orta gelirli ülkeler gelirlerini yüksek gelir grubunun seviyesine çıkarabilmiştir.Bu nedenle,orta gelir tuzağı kavramı,özellikle gelişmekte olan ülkelerde,iktisat literatüründe önemli araştırma temalarından biridir. Bu tezde orta gelir uzağı bağlamında literatür incelemesi yapılmış,orta gelir tuzağının arkasındaki temel nedenler ve orta gelir tuzağından çıkma stratejileri incelenmiştir.Bu tezin ampirik analiz bölümünde,Türkiye'de orta gelir tuzağının varlığı arklı ekonometrik modeller kullanılarak incelenmiştir.Sonuçları karşılaştırmak için,Robertson ve Ye(2013)'nin orta gelir tuzağı modeli farklı serileri ve birim kök testleri ile uygulanmıştır. ADF,Phillips-Perron,KPSS ve Zivot-Andrews birim kök testlerinin sonuçlarına göre,Türkiye ekonomisinde orta gelir tuzağı sorunu olmadığı sonucuna varılmıştır.Öte yandan,DF-GLS,ERS Point Optimal,Ng-Perron ve Lee-Strazicich birim kök testlerinin sonuçları Türkiye ekonomisinde orta gelir tuzağı problemi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The middle income trap may be edfıned as the failure of the middle-income countries to move up o higher-income level by exceeding a certain threshold income in a long period.Only a number of middle income countries in the word economy have been able to increase their income to the level of high-income countries group.Thus,the concept of middle income trap is one of the cruial research themes,especially in developing countresin the economic literature. In this thesis, the literature review was carried out in the context of middle income trap, and the underlying reasons behind the middle income trap and also the exitingg strategies from the middle income trap were studied. In the empirical analysis chapter of this thesis, the presence of middle income trap in Turkey was studied using different econometric models, In order to compare the results, the Roberstson and Ye (2013) middle income trap model was implemented with different time series and unit root tests. Based on the results of the ADF,Phillips-Perron,KPSSand Zivot-Andrews unit root tests,it is concluded that theTurkish economy has no middle income trap problem.On the other hand,the results of the DF-LS,ERS Point Optimal,Ng-Perron and lee-Strazicich unit root tests show that the Turkish economy has middle income trap problem.