Liderlik davranışları ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi bir havayolu işletmesinde nicel uygulama
The relation between the leadership behaviors of the managers and organizational loyalty of their employees and a praxis at an international airlines company
  1. Tez No: 448701
  2. Yazar: MEHMET UĞUR ÖZEVİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Küreselleşmeyi önemli ölçüde arttıran sektörlerden biri olan havayolu taşımacılığında hizmetin aksamaması, personel-amir ilişkisinin iyi olmasına bağlıdır. Personelin çalıştığı işletmeye bağlılığı ise çalışma koşullarına bağlı olduğu kadar amirinin kendisine yönelik tavırları ve idaresine de bağlı olduğu anlaşılmaktadır.Bu araştırma yöneticilerin liderlik davranışlarının çalışanların örgütsel bağlılıklarıyla ilişkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde liderlik kavramları tanımlanmış, liderlik teorileri ve liderlik yaklaşımları üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde örgütsel bağlılık kavramı tanımlanmış ve bu kavramın önemi belirtilmiştir. Daha sonra örgütsel bağlılık süreci, örgütsel bağlılığa etki eden faktörler ve örgütsel bağlılık sonuçları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde bu teorik bilgilerden yararlanarak İstanbul'da bulunan uluslararası bir havayolu firmasının çalışanlarının örgütsel bağlılıklarında liderin etkili olup olmadığını yani bu iki kavram arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu ilişkiyi ölçmek için de üç bölümlü bir anket formu düzenlenmiştir. İlk bölümde çalışanların demografik bilgileri alınmıştır. İkinci bölümde Kent, Crotts ve Aziz (2001) tarafından geliştirilmiş olan ve liderlik davranışlarının beş boyutunu ölçmeyi amaçlayan“Liderlik Davranışları Envanteri”; Avolio, Bass ve Jung (1999) tarafından geliştirilmiş transaksiyonel ve tranformasyonel liderlik boyutlarını ölçmeyi amaçlayan“Çok boyutlu Liderlik Soruları”isimli anket formları ve Goleman'ın (2002) dünya çapında 3800 yöneticinin davranışlarını analiz ederek oluşturduğu Liderlerin Davranış Repertuarı temel alınarak geliştirilen ve araştırmalarda sık kullanılan“Liderlik Davranış Ölçeği”incelenmiştir. Bu araştırma için Goleman (2002)'ın kullanmış olduğu Liderlik Davranışları Ölçeği araştırma için uygun görülmüştür. Üçüncü bölümde çalışanların örgütsel bağlılıklarını ölçmek için Meyer, Allen ve Smith tarafından geliştirilmiş Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Bu anket sonucunda elde edilen veriler SPSS yardımıyla analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, yöneticilerin vizyoner, katılımcı ve otokratik liderlik davranışları güçlendikçe çalışanların örgüte olan devamlılık ve normatif bağlılıkları artmaktadır. Yöneticilerin liderlik davranışlarıyla çalışanların örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The disruption of service depends on efficiency of relationship between employee and supervisor in air transportation that is one of the sector which has developed the globalisation. It is understood that loyalty of employee to workplace where she/he Works depends on as much working conditions as attitude of supervisor to employee and supervisor's management on employee.In this thesis, there is an examination about the relation between the leadership behaviors of the managers and organizational loyalty of their employees. Work include 3 part.In the first part; focusing the leadership theories and leadership approaches leadership notions are identified.In the second part; the idea of organizational commitment is identified and the importance of it highlighted. Then organizational commitment types and the factors that affect organizational commitment and organizational commitment results are displayed. In the third part; this theoretical information located in İstanbul an international airline company's employees organizational loyalty commitment of leader so we examined the relationship between these two concepts. A three-part questionaire was organized to measure the relationship. In the first part; it is received to employees demografic information. In the second part;“To Measure the Behaviors of the Leadership”developed by Kent, Crotts and Aziz (2001)'s scale had been used and it had five dimensions in it;“The Questionnaire of Multidimensional Leadership”developed by Avolio, Bass and Jung (1999) more over their study about the types of transactional and transformational leadership has been researched. These questionnaires have been used in preparing the surveys of this study. Also, Goleman's (2002)“Measurement of Leadership Styles”had been combined with it than the survey of this thesis had been constituted:“The Behaviors of the Leadership Scale”In the third part; to measure the loyalty of the employees,“The Scale of the Loyalty of Organization”of Meyer, Allen and Smith had been used. As a result of the survey, data obtained were analyzed with SPSS. According the findings of the research, there is a relationship between the consistency of attendance and the normative commitment of the organization and the autocratic and the behaviors of the visionary leadership of their managers. It is a directly proportional relation and it has been detected that these two concepts had a meaningful correlation.