Çalışanların etik liderlik ve örgütsel adalet algılarının örgütsel bağlılık düzeylerine etkisi: Bir katılım bankası örneği
The effect of employee's perceptions of ethical leadership and organizational justice on levels of organizational commitment: A participation bank example
  1. Tez No: 810495
  2. Yazar: ZABİT MÜRŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yöneticilerin çalışanlara karşı davranışları ve onlarla olan ilişkileri örgütsel bağlılık düzeyi üzerinde etkili olmaktadır. Yöneticiler ve çalışanlar arasındaki ilişkiler, çalışanın örgüte bağlılık düzeyini doğrusal olarak etkiler. Örgüt içinde verimli bir çalışma ortamı yaratmak için yöneticiler ve çalışanlar arasındaki ilişkinin incelenmesi gerekir. Çalışanlar, yöneticilerinden yüksek düzeyde güven algıladıklarında ve onlarla olumlu deneyimler yaşadıklarında, organizasyonu sahiplenerek daha verimli çalışacaklardır. Bu bağlamda yürütülen araştırmanın konusu, yöneticilerin etik liderlik ve örgütsel adalet davranışlarının çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The behaviors of managers towards employees and their relationships with them have an impact on the level of organizational commitment. The relationships between managers and employees linearly influence the level of employee commitment to the organization. To create an efficient working environment within the organization, it is necessary to examine the relationship between managers and employees. Employees will work more productively by taking ownership of the organization when they perceive high levels of trust from their managers and have positive experiences with them. In this context, the subject of the conducted research is to analyze the impact of ethical leadership and organizational justice behaviors of managers on the level of employees' organizational commitment.