Hisse senedi fiyatlarının açıklanmasında finansal oranların rolü; BİST sanayi endeksindeki firmalar örneği
Role of financial rates in explaining the stock prices; an example of the companies in BIST industry index
  1. Tez No: 448704
  2. Yazar: TUĞBA HACER ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada hisse senedi fiyatlarının açıklanmasında finansal oranların rolü incelenmiştir. Çalışmanın amacı BİST sanayi endeksinde 2004-2014 yılları arasında işlem gören sanayi işletmelerine ait mali tablolardan elde edilen oranları kullanarak hisse senedi fiyatını açıklamada finansal oran veya oran gruplarının etkisini araştırmaktır. Elde edilen veri panel veri olduğu için panel veri analizi yapılması uygun görülmüştür. Çok sayıda oran olması sebebiyle hisse senedi fiyatını açıklayacak önemli değişkenlerin belirlenmesi için Stepwise Regresyon Yöntemi kullanılmıştır. Düzeltilmiş R2 lere göre en iyi performans gösteren M4 modelinde PD/DD, F/K, KVB/Aktif, Net Çalışma Sermayesi Devir Hızı, TB/ÖZS, Net Satışlar Büyüme, Stok Devir Süresi ve KVB/TB oranları hisse senedi fiyatlarını açıklamakta kullanılabilecek istatistiki olarak anlamlı açıklama sağlamış oranlardır.Çalışmanın yatırımcılara, yatırım analistlerine ve bu alanda çalışma yapacaklara katkı sağlayacağı düşülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of financial rates in explaining of the stock prices were investigated throughout the thesis, our aim is to investigate the effect of financial rate and rate groups using the rates obtained from financial statements of industrial enterprises involved in BİST between the years 2004 and 2014. The obtained data is panel data, the panel data is found appropriate to be able to conduct the analysis. As there are too many rates, the Stepwise Regression Method was used for selecting the most important variables to explain stock prices. According R2 Method corrected later, the book value ratio, price earning ratio, liabilities/total assets, net working capital speed, leverage, net sales growth, inventory turn over and liabilities/ total current liabilities rates are found to be the best rates explaining the stock prices and are statistically provided meaningful.This study is considered to contribute to investors, investment analyst, financial institutions and researchers who want to work in this area.