2014-2015 Avrupa Bayan Voleybol Şampiyonlar Ligi maçlarının hücum ve savunma oyun dinamiklerinin başarıya etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of 2014-2015 Europen Women Volleyball Champions League matches attack and defence dynamics to success
  1. Tez No: 448760
  2. Yazar: ARDA ÇAYLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖMER FİKRİ ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada 2014-2015 sezonunda Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonlar Ligi Play-off maçlarının hücum ve savunma verilerinin, set ve maç sonuçları üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. ÇalışmayaPlay-off'a katılan tüm takımların maç verileri Türkiye A milli takım istatistik antrenörü tarafından tek tek izlenmiş ve Data Volleyvoleybol maç istatistiğiprogramına işlenmiştir. Hücum (servis, smaç) ve savunma (servis karşılama, blok) , kazanan ve kaybeden takımlar için ayrı ayrı incelenmiş ve İstatistiki verileri SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin sonucunda set ve maç kazanma durumları set ve maç kazanan takımların servis hatası oranları kaybeden takımlara göre daha yüksek (kazanan 2.45, kaybeden 2.14) çıkmıştır. Servisten sayı(kazanan 1.70, kaybeden 0.90) kazanma, pozitif servis karşılama yüzdesi (kazanan 54.65,kaybeden 49.76), mükemmel servis karşılama yüzdesi (kazanan 34.14,kaybeden 30.45, atak (kazanan 43.59, kaybeden 32.80) ve blok (kazanan 3.22, kaybeden 2.01) oranları kazanan takımlarda daha fazla olduğu görülmüştür. Maçın ve setin kazanılmasında en etkili görünen hücum ve savunma sistemleri servisten sayı (kazanan 1.70, kaybeden 0.90) ve blok (kazanan3.22, kaybeden 2.01) parametreleridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigation of the effects of attack and defence datas from play-off tournaments to the set and the match results in 2014-2015 European Women Volleyball Champions League. For all matches of the teams who participated to the play-off tournament were watched by Turkish Volleyball National Team Analyzer and were processed to Volley Software. Attack (serve, block) and defence (serve defense and block) match datas were analysed for all teams who won the match and who didnt by SPSS Statistic 22 program. As results of the study, ratio of serve mistake was higher in the teams that won set and match rather than the team that lost the matches. Additionally, get points from serve, percentage of positive serve defense, percentage of perfect serve defense and attact and block ratio were higher in winner teams. Finally, effective attack and defence system for winning the match and set is from block and serve score parameters.