Nonspesifik kronik boyun ağrılı hastalarda pulse elektromanyetik alan tedavisinin (PEMT) etkinliği: Randomize kontrollü çalışma
Effectiveness of pulse electromagnetic field therapy in patients with non-specific chronic neck pain: A randomized controlled study
  1. Tez No: 835956
  2. Yazar: NUR DOĞANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL YEŞİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik nonspesifik boyun ağrılı hastalarda pulse elektromanyetik alan tedavisinin (PEMT) ağrı, dizabilite, basınç ağrı eşiği ve yaşam kalitesi üzerindeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 20-55 yaş aralığında, kronik nonspesifik boyun ağrısı tanısı alan 75 hasta dahil edildi. Hastalar PEMT, sham PEMT ve sadece NSE olmak üzere üç gruba randomize edildi. PEMT grubuna boyun bölgesine 3 hafta boyunca haftada 5 gün toplam 15 seans PEMT (25 hz frekans, %35 yoğunlukta, 30 Gauss, 25 dk) ve sonrasında 60 dakikalık NSE uygulandı. Sham PEMT grubuna cihaz kapalı bir şekilde 3 hafta boyunca haftada 5 gün her seans 25 dk olmak üzere toplam 15 seans sham PEMT ve 60 dakikalık NSE uygulandı. NSE grubuna ise her seans 60 dakika olacak şekilde 3 hafta boyunca haftada 5 gün toplam 15 seans sadece NSE programı verildi. Hastaların demografik verileri kaydedildi. Değerlendirme parametreleri; semptom süreleri, servikal eklem hareket açıklıkları (EHA), istirahat-hareket-gece Visuel Analog Skala (VAS) değerleri, boyun ağrı ve özürlülük ölçeği (NDI), hasta ve hekim global değerlendirmeleri, algometre ile basınç ağrı eşiği ölçümü ve kısa form-36 (SF-36) yaşam kalitesi değerlendirme anketinden oluşmaktaydı. Değerlendirmeler; tedavi öncesi (T0), tedavi sonrası/3. haftada (T1) ve 6. haftada (T2) yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to evaluate the effects of adding pulse electromagnetic field therapy (PEMT) or sham PEMT to neck stabilization exercises (NSE) in patients with chronic nonspecific neck pain, compared to NSE alone, on cervical joint range of motion, pain, disability, pressure-pain threshold and quality of life. Materials and Methods: The study included 75 patients aged between 20 and 55 years who were diagnosed with chronic nonspecific neck pain. Patients were randomly assigned to three groups: PEMT, sham PEMT, and NSE only. In the PEMT group, patients received a total of 15 sessions of PEMT over 3 weeks, with sessions conducted 5 days a week. Each session consisted of 25 minutes of PEMT (25 Hz frequency, 35% intensity, 30 Gauss) applied to the neck, followed by 60 minutes of NSE. In the sham PEMT group, patients received a total of 15 sessions of sham PEMT over 3 weeks, with sessions conducted 5 days a week. Each session consisted of 25 minutes of sham PEMT (the device was inactive) followed by 60 minutes of NSE. The NSE group received 15 sessions of NSE over 3 weeks, with each 60-minute session conducted 5 days a week. Demographic data of the patients were recorded. Evaluation parameters included symptom duration, cervical joint range of motion (ROM), Visual Analog Scale (VAS) scores for pain at rest, during movement, and at night, Neck Disability Index (NDI), patient and physician global assessments, pressure-pain threshold measurement using an algometer, and quality of life assessment using the Short Form-36 (SF-36) questionnaire. Evaluations were performed at baseline (T0), post-treatment/week 3 (T1), and at the 6th week (T2). SPSS 25.0 package program was used in statistical analysis and p value