Acil serviste travma hastalarında periferal perfüzyon indeksinin kanama ve şok varlığını saptamada kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of peripheral perfusion index in the detection of bleeding and shock in trauma patients in the emergency departmant
- Tez No: 448790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
GİRİŞ: Travma hastalarında ölçülebilen parametrelerdeki değişiklikler geç dönemde ortaya çıktığından ölçülebilen yeni metrik değerlere ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir. Periferal perfüzyon indeksinin (PPI) travma hastasında hipovolemi varlığının değerlendirilmesinde kullanılabileceği belirtilmiş olsa da bunu değerlendiren çalışmalar az sayıdadır. Biz bu çalışmada PPI'nın yüksek enerjili travmada hipovolemi varlığını saptayabilme ve sıvı, kan ve/veya cerrahi tedavi ihtiyacını öngörebilmesini değerlendirmek için travma hastalarının acil servise ilk başvurusunda rutin periferik oksijen satürasyon ölçümü sırasında otomatik ölçülen PPI değerleri ile diğer parametreleri karşılaştırmayı ve etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. METOD: Prospektif kesitsel çalışma olarak dizayn edilen çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne yüksek riskli travma ile başvuran ardışık 114 hastanın alınması planlandı. PPI ölçümleri acil serviste rutin pratikte kullanılan satürasyon probu ile satürasyon ölçümü sırasında yapıldı. Bu ölçüm sağ ya da sol elin 2 ya da 3. parmağından yapıldı (Masimo SET Radical-7 signal extraction pulse oximeter). Hastanın başvurusundaki bilinç durumu, kan basıncı, kalp hızı, oksijen satürasyonu, vücut ısısı, olası yaralanmış bölgeleri ve hemoglobin ve hematokrit değerleri, kan gazı parametreleri, hastaya verilen sıvı ve kan/kan ürünü tedavileri ve/veya cerrahi tedaviler kaydedildi. Hastanın acil serviste ve hastanede kalış süresi, yapılan tedaviler ve sonlanımları takip edildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan hastaların %77.2'i erkek ve en sık travma mekanizması trafik kazasıydı. Acil serviste kalış sürelerine bakıldığında ortanca 5,5 saat (IQR 4-14), hastanede kalış süresi ortanca 1gün (IQR 4 saat-8gün) saptandı. Hastaların ATLS sınıflamaları ile PPI değerlerinin karşılaştırılmasında başvuru ve ikinci PPI değerlerinin şok sınıfları arasında anlamlı olarak farklı olduğu görüldü (sırasıyla p=0.001 ve 0.01). PPI değerleri ile baz açığına göre şok sınıflaması derecesi karşılaştırıldığında 0. ve 120.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: It is known that new metric values that can be measured are needed because the changes in measurable parameters in trauma patients occur in the late period. Although Peripheral Perfusion Index (PPI) may be used to assess the presence of hypovolaemia in a trauma patient, studies evaluating this are few. In this study, we aimed to evaluate the efficacy and comparability of other parameters and PPI values, which were measured automatically during the routine peripheric oxygen saturation measurement for trauma patients in the first admission to the ED, in order that PPI can assess the presence of hypovolaemia in high-energy trauma and can be predicted the need for fluid, blood and / or surgical treatment. MATERIAL and METHOD: A prospective cross-sectional study was planned for the study of 114 consecutive patients with high-risk trauma to Emergency Departmant of Dokuz Eylul University Hospital. PPI measurements were made during measurement of oxygen saturation with the probe used in routine practice in the emergency department. This measurement was made from the 2nd or 3rd finger of the right or left hand (Masimo SET Radical-7 signal extraction pulse oximeter). Patients' consciousness, blood pressure, heart rate, oxygen saturation, body temperature, possible injured areas and hemoglobin and hematocrit values, blood gas parameters, given fluid and blood/blood product treatment and/or surgical treatment were recorded in the initial arrival. The duration of the patients' stay in the emergency room and hospital, treatments and outcomes were followed. RESULTS: İn this study, 77.2% of the patients were male and the most common trauma mechanism was traffic accidents. The median duration of emergency room stay was 5.5 hours (IQR 4-14), the median duration of hospital stay was 1 day (IQR 4 hours-8 days). Comparisons of patients' ATLS classifications and PPI values showed that the initial and second PPI values were significantly different between the shock classes (respectively p=0.001 ve 0.01).