Üretim planlamasında doğrusal programlama ve bir tekstil işletmesine uygulama
- Tez No: 4488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET İşletmeler kıt kaynaklan en verimli şekilde kullanarak gelirlerini arttırmak amacıyla üretimi belli bir plan ve program çerçevesinde gerçekleştirmelidirler, üretim planlamasında kullanılacak olan en etkili yöntemlerden birisi olan doğrusal programlama tekniği, örnek olarak seçilen bir tekstil işlemesine uygulanmıştır. Bu çalışmada amaç bu yöntemin üretim planlaması aracı olara kullanılmasından elde edilen faydaları örnek olarak seçilen tekstil işletmesinde ortaya çıkarmaktır. Dokuz çeşit mal üreten ve üç ayrı bölümden oluşan işletmede, belli makina kısıtları altında maksimum kârı veren üretim kombinasyonunun tesbiti amaçlanmıştır. çalışmanın sonunda ise işletmenin iki tip ürün üreterek en yüksek kâra ulaşabileceği sonucu elde edilmiştir. işletmede ele alınan bir yıllık dönemde, 2.241.200 metre Epengle ve 2.377.600 metre Serj 24 ürününden üreterek toplam 2.238.900.000 TL. kâr edebileceği hesaplanmıştır. İşletmenin üretim planındaki bir takım aksaklıkların da ortaya çıkmasını sağlayan bu çalışma ile işletmeye uzun ve kısa dönemde üretim planlaması hususunda yardımcı olabilecek bazı önerilerde bulunulmuştur. 148
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET In this paper, we tried to develop and evaluate a production scheduling model by the application of lineer programming. The problem is set forth as a maximization problem which maximizes profit. In our production scheduling model, 9 different types of products were analized. We tried to develop a model that decides on the product mix which would give maximum profits to the firm. The production capacities of the facilities are considered as limiting conditions. The scheduling model developed in this paper is a multi-product, multi-facility one. After constructing the model for 18 equations and 18 variables, it was solved by a computer. In the optimal solution found, it is advised that the company should produce two of the nine products to achive maximum profit. In the one year period analyzed, it is found that the company could achieve a profit of 2.238.900.000 TL. by producing 2.241.000 meters of Epengle and 2.377.600 meters of Serj 24. The solution also enabled us to give sone suggestions to the firm for the short and the long run that would increase his profits. 149