Ratlarda ekstremite modelinde sugammadeksin iskemi reperfüzyon üzerine etkisi
Effect of sugammadex on ischemia reperfusion in S rat extremity model
  1. Tez No: 448813
  2. Yazar: ALİ ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KÜÇÜKGÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada ratlarda alt ekstremiteye turnike uygulanarak oluşturulan İ/R modelinde, intravenöz (iv) yolla 4 mg/kg ve 16 mg/kg dozlarında verilen sugammadeksin iskelet kası İ/R hasarında etkisini değerlendirmek amaçlandı. Materyal metod: Erkek Wistar ratlarda anestezi verilmesini takiben sağ alt ekstremiteye 3 saat iskemi ve 24 saat reperfüzyon uygulandı. Çalışmaya, her birinde 7 denek bulunan 4 grup dahil edildi. Denekler Grup Sham (n=7), Grup Kontrol (İ/R, Kontrol, n=7), Grup Sgdx 4 mg/kg (İ/R, 4 mg/kg sugammadeks, n=7), Grup Sgdx 16 mg/kg (İ/R, 16 mg/kg sugammadeks, n=7) gruplarına ayrıldı. Sugammadeks 3 saatlik iskeminin ardından kuyruk veninden uygulandı. Reperfüzyon dönemi bitiminde gastrokinemius kasından örnekler alınarak, ışık mikroskobunda incelendi. Biyokimyasal testler için kardiyak ponksiyon ile tüm kanları alındı, aynı zamanda bu yöntemle çalışma sonlandırılıp ratların sakrifiye edilmesi sağlandı. Bulgular: Işık mikroskopi ile yapılan çalışmada kontrol grubunda (İ/R, Sham, n=7), sham grubuna göre (n=7) göre belirgin doku hasarı tespit edildi, inflamatuar hücre açısından sham grubuyla anlamlı olarak farklı bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to assess the effect of 4 mg/kg and 16 mg/kg intravenous (iv) doses of sugammadex on skeletal muscle I/R injury in an I/R model induced by applying a tourniquet to the lower extremity of rats. Material method: After anesthesia, male Wistar rats had 3 hours of ischemia applied to the right lower extremity followed by 24 hours of reperfusion. The study comprised 4 groups containing 7 subjects each. The subjects were divided into the following groups; Group Sham (n=7), Group Control (I/R, control, n=7), Group Sgdx 4 mg/kg (I/R, 4 mg/kg sugammadex, n=7) and Group Sgdx 16 mg/kg (I/R, 16 mg/kg sugammadex, n=7). Sugammadex was administered through the tail vein after 3 hours of ischemia. At the end of the reperfusion period samples were taken from the gastrocinemius muscle and investigated with a light microscope. Blood samples were obtained for biochemical tests with cardiac puncture; this method was simultaneously used to end the study and sacrifice the rats. Results: Light microscope studies identified clear tissue injury in the control group (I/R control, n=7) compared to the sham group (n=7). In terms of inflammatory cells, there were significant differences compared with the sham group (p0.05).