Ön kol kırıklarında kullanılan dcp ve lcdcp plakların aksiyel yüklenme sonrası radius üzerindeki etkisi (Biyomekanik çalışma)
Effects of dcp and ICDCP plates on resistance of radius against axial compression : Biomechanical ınvestigation
- Tez No: 448819
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Ön kol kemikleri el bileğinin ve dirsek eklem hareketlerinin dışında supinasyon ve pronasyon tarzında rotasyon hareketlerinden de sorumlu olması nedeniyle; kırık oluşumu birçok yönden hareket problemini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle ön kol kırıkları üzerinde birçok tedavi uygulaması mevcuttur. Özellikle radial eğimin olması tedaviye daha detaylı prensiplerle yaklaşımı gerektirmektedir. Kullanılan birçok plak, ön kol kırık tedavisinde farklı yöntemlerle etki etmektedir. Radius cisim kırıklarında sıkça uygulama alanı bulan DCP (dynamic compression plate) ve LCDCP (Limited Contact Dynamic Compression Plate ), bu açıdan çalışmamızın temel iki unsurunu oluşturmaktadır. Radius cisim kırıklarına DCP ve LCDCP uygulamamızı biyomekanik deneysel model üzerinde gerçekleştirerek, bu iki plak arasında farklılıkları araştırmayı amaçladık. Kullanmış olduğumuz 8 adet sawbone DCP ile 8 adet sawbone LCDCP ile fikse edildi. Her iki grupta da aksiyel yüklenme ve gerinim testleri yapılarak sayısal veriler toplandı. Elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik progamına girilerek anlamlılık düzeyi araştırıldı. Ulaşılan veri sonuçları her iki grubun da benzer kuvvet altında, benzer deplasman gösterdiği yönündeydi. Bu değerler istatistiksel olarak karşılaştırıldığında her iki grup arasında fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Forearm fractures give rise to substantial problems as both bones are responsible for wrist and elbow joint motions besides providing supination and pronation. Therefore, there are several treatments options for forearm fractures. Particularly restoring radial bowing angle requires a more detailed approach to the treatment principles. Various plates, which have been applied in the treatment of forearm fractures, work with different principles. DCP (Dynamic Compression Plate) and LCDCP (Limited Contact Dynamic Compression Plate), frequently applied in radial shaft fractures, forms the basis of our biomechanical study. We aimed to investigate the differences between these two plates under axial loading on a forearm sawbone model. 8 sawbones included in our study were fixed with DCP and another 8 were fixed with LCDCP. Both groups were subjected to axial compression tests and biomechanical data were obtained. Acquired data were analyzed in SPSS 22.0 statistical program to determine the level of significance. The results revealed that both groups demonstrated similar displacement, under similar maximum forces. The statistical evaluation showed no differences between the two groups.