İleri omurga deformitelerinde 3 boyutlu modellemenin cerrahi plan üzerine etkisi
The effect of 3d printed spine model on surgical planning of complex spine deformities
- Tez No: 448821
- Danışmanlar: PROF. DR. İZGE HAKAN GÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Vertebral kolonun anormal eğrilikleri ilk kez Hipokrat'ın“Corpus Hippocraticum”adlı eserinde tarif edilmiştir. Deformitelere bağlı bozulan insan anatomisi, insanlık tarihinin her döneminde ve her toplumda farklı algılanmış, farklı değerlendirilmiştir. Günümüze kadar bu hastalar destekleyici tedaviler, traksiyon ve korse gibi yöntemlerle tedavi edilirken günümüzde implant özelliklerinin gelişmesiyle bu yöntemler yerini cerrahi tedaviye bırakmıştır. Teknolojik gelişmelerle beraber sadece cerrahi yöntemler ve enstrümanlarda değil tanı ve tedavi yöntemlerinde de gelişmeler olmaktadır. Günümüzün popüler yeniliklerinden olan 3 boyutlu yazıcılar hayatın her alanında olduğu gibi tıp alanında da her geçen gün daha fazla kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı 3 boyutlu yazıcılarla üretilen ileri deformiteli omurga modellerinin cerrahların ameliyat kararı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmamızda ileri omurga deformitesi mevcut 5 hastanın direk grafi, bilgisayarlı tomografi; 3 boyutlu bilgisayarlı tomografi ve 3 boyutlu yazıcılarda üretilen 3 boyutlu omurga modelleri oluşturularak 5 farklı cerrah tarafından deformite düzeltici cerrahi planı yapmaları sağlanmıştır. Elde edilen cerrahi planlar sonucunda enstrümante edilen vertebra sayısı, uygulanan osteotomi sayısı ve cerrahların tedaviye karar verme süresi incelenmiştir. Enstrumante edilen vertebra seviyesi ve sayısı açısından Xray-BT, 3d BT görüntüleri ve 3 boyutlu modeller kullanılarak yapılan ameliyat planlarında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Xray-BT, 3d BT görüntüleri ve 3 boyutlu modeller kullanılarak yapılan ameliyat planlarında osteotomi sayısı açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Cerrahların cerrahi plana karar verme süreleri karşılaştırıldığında 3 boyutlu modeller diğer iki yönteme göre üstün bulunmuştur. İstatiksel verilerin de işaret ettiği gibi daha fazla model ve daha fazla sayıda cerrah ile çalışmanın sürdürülmesi ve genişletilmesiyle daha kesin verilerin elde edilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Abnormal curvature of vertebral column was first described in“Corpus Hippocraticum”by Hippocrates. Throughout human history, human anatomy distorted by deformities has been perceived and approached differently in every society. Until today, the patients suffering from such deformities have been treated with methods such as supportive treatment, traction and orthopaedic corset. Thanks to the improvements of implant characteristics, these methods have been replaced by surgical treatment. Following technological advancements, there have been many developments not only in surgical methods and instruments but also in diagnosis and treatment methods. 3-D printers, one of the popular innovations of today's world, are more commonly used in everyday life, as well as in medicine. The aim of this study is to present the effect of vertebral column models with severe deformities produced by 3-D printers on the surgical decision of surgeons. In our study, providing them with the images of plain radiography, computerized tomography, 3-D computerized tomography and 3-D vertebral column models produced by 3-D printers of 5 patients with severe vertebral deformities, we asked 5 surgeons to make surgical plannings for deformity correction. As a result of the surgical plannings, the number of instrumented vertebra, the level of osteotomy and the time required for the surgeons to make decisions on treatment have been analyzed. Regarding level and number of instrumented vertebra, no significant difference has been shown in surgical planings made by X-ray CT, 3-D CT and 3-D models. Regarding level of osteotomy, no significant difference has been shown in surgical planings made by X-ray CT, 3-D CT and 3-D models. In terms of time required for the surgeons to make decisions on surgical planning, 3-D models outperformed the other two methods. As the statistical data indicate, more accurate data is likely to be obtained by continuing and expanding the study with the participation of more surgeons and the use of more models.