Cerrahi destekli hızlı maksilla genişletmesinin iskeletsel parametreler, midpalatal sutur ve havayolu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of changes at skeletal, midpalatal sutur and airway after surgically assisted rapid palatal expansion
- Tez No: 448879
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KOÇAK BERBEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Transvers maksiller hipoplazi (TMH) maksillofasiyal cerrahi pratiğinde karşılaşılabilen ciddi maloklüzyonlardan biridir. Cerrahi ve cerrahi olmayan çeşitli metodlar TMH'nin tedavisinde uygulanabilmektedir. Cerrahi destekli hızlı maksiller genişletme (CDHMG) iskeletsel gelişimini tamamlamiş olan TMH'li hastaların tedavisinde sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Literatürde CDHMG'ye ilişkin farklı cerrahi modifikasyonlar tanımlanmış ve önerilmiştir. Pterigomaksiller butres palatal genişletmeye direnç gösterebilecek kritik bir alan olarak tanımlanmaktadır. Literatürde CDHMG sırasında pterigomaksiller ayrılmanın uygulama gerekliliği tartışılmaktadır. Bu prospektif klinik çalışma, pterigomaksiller ayrılma yapılmaksızın CDHMG uygulamasını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada operasyon öncesi ve sonrasında dişsel, iskeletsel ve nazal değişiklikler değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre pterigomaksiller ayrılmasız CDHMG uygulamasının güvenle kullanılabilir olduğu, operasyon sırasında kanama ve travmanın minimal olduğu, alt nazal hacim ve midpalatal sutur alanının arttığı ve maksillanın tüm hastalarda transvers yönde genişlediği saptanmıştır. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografide yapılan dişsel ölçümler ile üç boyutlu modellerin taranmasıyla elde edilen dişsel ölçümlerin sonuçları uyumluluk göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Transverse maxillary hypoplasia is one of the several malocclusion in maxillofacial surgery practice. Several treatment methods including surgical or non-surgical have been used to correct transverse maxillary hypoplasia (TMH) surgically assisted rapid palatal expansion (SARPE) is well known procedure to correct TMH in skeletally mature patients. Various surgical modiifications of SARPE have been described and recommended in literature. Pterygomaxillary buttress is a critical area of resistance to palatal expansion. Controversies are present regarding the need of pterygomaxillary seperation during SARPE operation. Therefore the present clinical prospective study aimed to evaluate the reliability of SARPE without pterygomaxillary seperation (PMS). Preoperative and postoperative dental, skeletal and nasal volume changes are demonstrated. The study showed that SARPE without PMS is a useful and safe method. Operative bleeding and travma are minimized. The lower nasal volume and midpalatal suture are increased. The maxilla is sufficiently expansed in all patients.