Brusella türlerinin izolasyonunda kullanılan dört farklı besiyerinin izolasyon sensitivitelerinin karşılaştırılması ve referans suşların saptanabilirliğinin belirlenmesi
The comparison and contrast of four different media used for the isolation of brucella species in terms of their isolation sensitivity and specification of the recognition of reference strains
  1. Tez No: 448882
  2. Yazar: MUSTAFA SENCER KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İKİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında, ruminant atık vakalarına ait örnekler ve biyotiplendirilmiş saha suşları kullanılarak dört farklı Brusella selektif besiyerinin (Farrel, Jones&Morgan, Modifiye Thayer Martin (MTM), CITA) izolasyon duyarlılıklarının karşılaştırılması amaçlandı. Aynı zamanda besiyerlerinin izolasyon ve inhibisyon yeteneklerinin araştırılması ve referans suşlar kullanılarak çalışma besiyerlerinin Brusella cinsine ait referans suşlar için verimlilik yüzdelerinin hesaplanması ve bunu takiben referans suşların selektif besiyerlerinde saptanabilirliğinin araştırılması çalışmanın diğer amaçları arasındadır. Bu amaçla 58 adet ruminant atık vakasına ait iç organ veya fetüs mide sıvısı ve 51 adet biyotiplendirilmiş saha suşunun ekimleri çalışma besiyerlerine yapıldı. Ruminant atık vakasına ait numunelerin ekim sonuçlarına göre MTM %67,2 izolasyon yüzdesi ile ilk sırada yer aldı. Farrel besiyeri atık vaka numunelerinin ekiminde %86,2 inhibisyon yeteneği yüzdesi ile kontaminantların inhibe etme kabiliyeti açısından birinci sırada yer aldı. Saha suşları ile negatif organ numunelerinin ekimlerinde ise Farrel besiyeri %92,1 izolasyon sensitivitesi ve %80,4 inhibisyon kabiliyeti yüzdesi ile birinci sırada yer aldı. Besiyerlerinin kontaminantlara karşı inhibisyon kabiliyetleri arasında ise istatistiksel olarak anlamlı ve izolasyon yüzdesine kıyasla daha yüksek yüzdelik farklar bulundu. Besiyerlerinin inhibisyon kabiliyetlerinin kantitatif karşılaştırılmasında, Brucella spp. izolasyonları çoğunlukla besiyerlerinin inhibisyon kabiliyetinin yüksek olduğu örneklerde gözlendi. İzolasyon başarısı için inhibisyon yeteneği göz önüne alındığında, öncelikle Farrel besiyerinin tercih edilmesi ve eş zamanlı 2 farklı besiyeri kullanımı tavsiyesi oluşmuştur. Besiyerlerinin verimlilik yüzdeleri arasında yüzdelik farklar bulunmakla beraber B.suis, B.abortus ve B.ovis türleri için istatistiksel anlamlı farklar tespit edildi. Brusella kolonilerinin gelişim hızlarında da besiyerleri arasında farklar gözlendi. İzolasyon kolaylığı sağlayabilmesi açısından kolonilerin besiyerinde gelişim hızı, besiyeri tercihinde önemli bir bulgu olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to compare and contrast the isolation sensitivity of four different Brucella selective media; namely, Farrel, Jones&Morgan, Modified Thayer Martin (MTM), and CITA, by means of samples belonging to ruminant abort cases. Another aim of the study is to research the isolation and inhibition abilities of media through the use of biotyped Brucella field strains. Through the use of reference strains, this study also aims to calculate the media's percentages of Brucella spp. reference strain production and afterwards, to research the recognition of reference strains in selective media. To this end, organs or fetal gastric fluids belonging to 58 ruminant abort cases and 51 field strains were inoculated in the media chosen for this study. According to the inoculation results of 58 ruminant abort case samples, MTM has the highest isolation percentage (67.2 %). In the inoculation of abort case samples, Farrel medium has the highest capacity to inhibit the contaminants with 86.2 %. In the inoculation of negative organ samples and and field strains, Farrel medium is the most effective one with its 92.1 % isolation sensitivity and 80.4 % inhibition ability. The differences between the inhibition abilities against contaminants are statistically significant and their differences in terms of percentages are bigger when compared with their isolation percentages. As a result of the quantitative comparisons of the inhibition abilities of the media, Brucella spp. isolations of the media were observed in the samples with higher inhibition capacities. When the inhibition ability is taken into account for isolation, it is recommended that Farrel medium should be used and two different media should be used simultaneously. In addition to the differences between the productivity percentages of the media, there are also statistically significant differences between B.suis, B.abortus and B.ovis. Another obervation is the differences among the media used in terms of the speed of colony growth during incubation. The growth speed of the colonies is an important finding in the selection of the media for the facilitation of the isolation process.