Beyin metastazlarında tomohelikal ve tomodirek tedavi plan tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of tomohelical and tomodirect treatment plan techniques in brain metastases
- Tez No: 448903
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Metastatik beyin tümörleri klinik olarak en sık görülen beyin tümörleridir. Her yıl yeni tanı alan lezyonların toplam sayısı diğer tüm beyin tümörleri sayısının çok üstündedir. Bu tez çalışmasında beyin metastazı tanısı konulmuş onsekiz hasta için tomoterapi cihazıyla iki farklı tedavi planlaması yapılmıştır. Bu planlamalar Tomohelical ve Tomodirek planlarıdır. Yapılan planlarda planlanan hedef hacmin ve kritik organların maksimum dozları karşılaştırılarak, çene ve çok yapraklı kolimatör açıklığının doz ve süreye etkisi araştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda iki yöntem arasında en iyi sonuçların tomohelikal planlama ile elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Metastatic brain tumors are the most common brain tumors observed clinically. Each year, the total number of newly diagnosed lesions is much higher than the number of all other brain tumors. In this thesis study, two different treatment techniques were performed for eighteen patients diagnosed with brain metastases using the tomotherapy device. These plans are Tomohelical and Tomodirect. As a result of the plans, the maximum dose of planned target volume and of the critical organs were compared and the effect of dose and duration of multi leaf collimator and jaw aperture were investigated. The best results were obtained between the two methods in this study from the tomohelical planning.