Timokinin'in vasküler endotel hücrelerinde iskemi/reperfüzyon hasarının önlenmesinde etkinliğinin araştırılması
Investigation of efficiency of timokin on vascular endothelial cells' ischemia / reperfusion injury
- Tez No: 448925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SALİH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
GiriĢ: ÇeĢitli çalıĢmalarda akciğer, böbrek ve karaciğer gibi organlarda Timokinin'in (TQ) iskemi reperfüzyona karĢı koruyucu etkisi gösterilmiĢtir. Biz Timokinin'in abdominal aortada iskemi reperfüzyon hasarında vasküler doku üzerine olası etkisi araĢtırılması amaçlandı. Materyal Metod: OnbeĢ sıçan sham (n:5), kontrol(n:5) ve TQ-tedavi grubu(n:5) olarak üçe ayrıldı. Kontrol ve tedavi grubuna 60 dakika abdominal aort iskemi sonrası 120 dakika reperfüzyon uygulandı. Tedavi grubunda TQ reperfüzyonndan 5 dakika önce 200 mg/kg intraperitoneal verildi. Kan serumunda Total antioksidan kapasite (TAS), Total oksidatif stres (TOS), Oksidatif stres indexi (OSI) ölçüldü, aort dokusu histopatolojik olarak ıĢık mikroskopunda incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction:Previous studies have demonstrated that thymoquinone (TQ) has protective effects against ischemia reperfusion injury to various organs like lung, renal, hepatic in different experimental models. We aimed to determine whether thymoquinone has favorable effects on vascular tissues and oxidative stress in abdominal aorta ischemia- reperfusion injury. Material and methods:Fifteen rats were divided into three groups as sham (n:5), control (n:5) and TQ treatment group (n:5). Control and TQ-treatment groups underwent abdominal aorta ischemia for 60 min followed by a 120 min period of reperfusion. In the TQ-treatment group, TQ was given 5 min. before reperfusion at a dose of 20 mg/kg via an intraperitoneal route. Total antioxidant capacity (TAC), total oxidative status (TOS), and oxidative stress index (OSI) in blood serum were measured, and aort tissue histopathology were evaluated with light microscopy.