Evaluate the effects of platelet rich plasma (PRP) and zinc oxide ointment on skin wound healing
Trombositten zengin plazmanın (PRP) ve oxid de zine pomadin tam kat deri yarası iyileşmesi üzerine etkisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 448981
  2. Yazar: BARHAM JALAL ABDULLAH ABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada tavşanlar üzerinde oluşturulan tam kat deri yaralarında PRP ve çinko oksitin etkinliğini araştırıldı. çalışma 3 grup halinde toplam 24 Yeni Zellanda tavşanı üzerinde yapıldı. Genel anestezi altında her bir tavşanda iki adet 1,5 x 1,5cm (2,5cm2) tam kat deri yarası oluşturuldu. Yaralardan bir tanesine 1 ml PRP (5.503106/mm3) derialtı uygulandı. Diğer yaraya ise çalışma süresince günde 1 defa 1cm yaklaşık 1mm3 çinko oksit pomat uygulandı. Postoperatif 3., 7. ve 15. Günlerde yara kontraksiyon oranları ölçüldü ve biyopsi materyali alınarak histopatolojik olarak incelendi ve makroskobik bulgular değerlendirildi. Sonuç olarak her bir grubun kendi içerisinde PRP (p=0.0001), çinko oksit (p=0.0001) oranında yara kontraksiyon hızını artırdığı gruplar arasında ise (3. günde p=0.007, 7. Günde p=0.0002 ve 15. günde p=0.002 oranında) PRP'nin çinko oksite oranla daha etkin olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study efficiency of PRP and zinc oxide on full thickness wounds created on rabbits was researched. This study conducted on 24 New Zealand rabbits divided 3 groups. 1,5 x 1,5cm (2,5cm2) full thickness skin wound was created under the general anesthesia. 1ml PRP (5.503106/ mm3) was applied to the one of the wounds subcutaneously. To the other wound 1mm3 zinc oxide ointment was applied once a day during the study. Wound contraction rates were measured, biopsy materials were collected and evaluated macroscopically and histopathologically postoperatively 3th, 7th and 15th days. As a result it is determined that PRP and zinc oxide accelerated wound contraction rates of own groups at rate of p=0.0001. And contraction rates between the groups were determined as 3th day p=0.007, 7th day p=0.0002 and 15th day p=0.002.